1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya Kırım Tatar siyasi tutsak Abdullayev'in hücre cezasını uzattı
Rusya Kırım Tatar siyasi tutsak Abdullayev'in hücre cezasını uzattı

Rusya Kırım Tatar siyasi tutsak Abdullayev'in hücre cezasını uzattı

Yapılan suçlamalar çerçevesinde 16,5 yıl hapis cezasına çarptırılan Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’e yönelik Rus baskıları cezaevinde de devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kırım Dayanışması sivil teşkilatı, Rus işgali altındaki Kırım’da Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurgulanan Hizb-ut Tahrir Davası çerçevesinde, 16,5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev’in hücre cezasının yine uzatıldığını bildirdi. Dün yapılan açıklamada Abdullayev’in 15 gün daha hücre cezasında kalacağı aktarıldı.

Kırım haber Ajansı'nın aktardığı habere göre, Kırım Dayanışmasına konuşan siyasi tutsağın eşi Alime Abdullayeva, eşinin şiddetli baş ağrıları çektiğini ve tansiyonunun sık sık yükseldiğini anlattı.

Bir yıl önce hapishaneye sevk edilmişti

Kırım Tatar siyasi tutsak Teymur Abdullayev, yaklaşık bir yıl önce Rusya’ya bağlı Başkurdistan Cumhuriyeti’nin Salavat şehrindeki cezaevinde sevk edildi. Cezaevine getirildikten hemen sonra Abdullayev hücre cezasına gönderildi. Bir yıl içinde Teymur Abdullayev sadece yaklaşık bir ay sıkı gözetim koğuşunda ve Kovid-19 nedeniyle 3 hafta karantinada tutuldu. Bunun dışında cezaevi yönetimi baskı uygulamak amacıyla Teymur Abdullayev’i yaklaşık bir yıldır hücre cezasında tutuyor.

Daha önce Rusya Federal Ceza Uygulama Servisi (FSİN) ve Aşırılıkla Mücadele Merkezi görevlilerinin Abdullayev ile konuşarak görüşlerinden vazgeçmeyi ve iş birliği yapmayı teklif ettiği bildirilmişti. Görevliler Abdullayev’e iş birliği yapmak istemediği için sürekli hücre cezasına gönderildiğini belirtmişlerdi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler