1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya Türkiye'ye 'göz kırptı': Savaş uçağı da satabiliriz
Rusya Türkiye'ye 'göz kırptı': Savaş uçağı da satabiliriz

Rusya Türkiye'ye 'göz kırptı': Savaş uçağı da satabiliriz

S-400 sistemi kapsamında konuşan Rusya Başbakan Yardımcısı Yury Borisov, Türkiye ile savaş uçakları konusunda da anlaşma yapılabileceği sinyalini verdi.

Sputnik
A+A-

Rusya'nın Savunma Sanayisinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Yuriy Borisov, Türkiye'ye Rus yapımı savaş uçakları teslim edilmesini içeren bir anlaşma için görüşmeler yapılmasının olası olduğunu belirtti.

Rusya Başbakan Yardımcısı, Türkiye'ye yeni hava savunma sistemleri ya da savaş uçağı teslimatı için görüşmeler yapılmasının mümkün olup olmadığı sorusuna, "Neden mümkün olmasın? Artık elimizde bunun mümkün olduğuna ilişkin bir örnek bulunuyor" yanıtını verdi.

Borisov, ABD'nin Türkiye'yi F-35 savaş uçaklarının sevkiyatını askıya alarak tehdit ettiğini, ancak Ankara'nın S-400'ler konusunda kararlı davrandığını da sözlerine ekledi.

Söz konusu soru Borisov’a, Rusya yapımı S-400 hava savunma sisteminin Türkiye’ye sevkiyatı devam ederken yöneltildi. Son olarak Türkiye Milli Savunma Bakanlığı, S-400 parçalarını taşıyan 13 ve 14. askeri kargo uçaklarının ülkeye iniş yaptığını açıklamıştı. Rusya ile yapılan anlaşma gereği S-400'lerin sevkiyatı 12 Temmuz'da başlamıştı. Sevkiyat için dünyanın en büyük havacılık nakliye uçakları An-124 Ruslan kullanılıyor.

Diğer taraftan S-400 parçalarının hepsinin sevkiyatının tamamlanmış olması için Türkiye'ye toplam kaç uçağın gönderileceği net olarak bilinmiyor. Ancak Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan sistemin yerleştirilmesine ilişkin işlemlerin Nisan 2020’de tamamlanacağını söylemişti.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler