1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya: Türkiye'ye ikinci parti S-400 tedariki sözleşmesi hayata geçirildi
Rusya: Türkiye'ye ikinci parti S-400 tedariki sözleşmesi hayata geçirildi

Rusya: Türkiye'ye ikinci parti S-400 tedariki sözleşmesi hayata geçirildi

Rusya Federal Askeri ve Teknik İş Birliği Dairesi Başkanı Dmitriy Şugayev, S-400 hava savunma sisteminin ikinci parti tedarikine ilişkin sözleşmenin imzalandığını ve uygulamaya geçildiğini açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sputnik’e konuya ilişkin açıklamada bulunan Şugayev, “Diğer hususların yanı sıra sistemin ayrı bileşenlerinin üretiminin yerelleştirilmesini sağlayan (ikinci S-400 alayının Türkiye'ye tedariki ile ilgili) sözleşme belgesi imzalanmış bulunuyor. Sözleşme şu anda hayata geçiriliyor” diye konuştu.

Türkiye’nin Rusya’nın önemli bir ortağı olmaya devam ettiğine dikkat çeken Şugayev, iki devletin yakın ticari ve ekonomik ilişkiler ile bağlı olduğunu, askeri-teknik işbirliği dahil olmak üzere ikili işbirliğinin birçok alanda geliştiğini vurguladı.

Şugayev, “Bu yıl gelişen zorlu politik durum, Rus tarafı ile ortakları arasındaki etkileşimin bazı yönleri üzerinde olumsuz etki yarattı. Bununla birlikte Türkiye ile askeri-teknik işbirliği, iki ülkenin liderleri arasında varılan anlaşmalar doğrultusunda gelişiyor. Türk ortaklarla şeffaf ve karşılıklı yarar temelinde çalışmaya devam etmeyi planlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Savunma Sanayii Başkanlığından açıklama yapılmıştı

Öte yandan geçtiğimiz gün Rusya'dan yeni S-400 sevkiyatına ilişkin kamuoyunda çıkan haberlere ilişkin Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan bir açıklama yapılmış, Rusya ile S-400 sürecinde 'yeni bir gelişme olmadığı' ifade edilmişti.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığından (SSB) yapılan açıklamada Rusya'dan S-400 hava savunma sistemi tedarik sürecinde yeni bir gelişmenin söz konusu olmadığı belirtilmişti.

Başkanlık resmi kaynaklarından S-400 tedarik sürecine ilişkin yapılan açıklamada, "Yeni bir gelişme söz konusu değil. İlk gün yapılan anlaşmaya göre süreç devam etmektedir." ifadesi kullanılmıştı.

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler