1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Rusya ve İran destekli Şii milisler Ömer bin Abdulaziz'in türbesini tahrip etti
Rusya ve İran destekli Şii milisler Ömer bin Abdulaziz'in türbesini tahrip etti

Rusya ve İran destekli Şii milisler Ömer bin Abdulaziz'in türbesini tahrip etti

İran destekli Şii milisler ve Esed rejimi milisleri, İdlib'in güney kırsalında bulunan Halife Ömer bin Abdulaziz'e ait türbeyi tahrip etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya ve İran tarafından desteklenen rejim güçleri ve Şii milisler İdlib'in güney kırsalında Suriyeli muhaliflerden ele geçirdikleri Maret el Numan yakınlarından bölgede Halife Ömer bin Abdulaziz'e ait türbeyi tahrip etti.

Maret el Numan yakınlarındaki Deyr el Şarki'de bulunan türbe, İran ve Esed rejimine bağlı milisler tarafından tahrip edildi.

Türbe içerisinden paylaşılan görüntülerde, Halife Ömer bin Abdulaziz'in mezarının ve çevresinin büyük zarar aldığı görülüyor.

Görüntülerde türbenin enkaza döndüğü göze çarpıyor.

Bölge kaynakları türbe içerisindeki kabirlerin kazıldığını, Ömer bin Abdulaziz'in naaşına ait kalıntıların akıbetinin ise bilinmediğini ifade ediyor.

Ocak ayında kundaklanmıştı

Ömer bin Abdulaziz'in türbesi, bölge Rusya ve İran destekli rejim güçlerince ele geçirildikten sonra, Şii milisler tarafından kundaklanmıştı.

Saldırılar sonrası türbe büyük ölçüde zarar görmüştü.

İslam tarihinde 'İkinci Ömer' olarak anılıyor

Halife Ömer bin Abdulaziz, adil yönetimi nedeniyle İslam tarihinde "İkinci Ömer" olarak anılıyor.

Soyu anne tarafından Hz. Ömer'e dayanan Ömer bin Abdulaziz, bu sebeple "Raşid halifelerin beşincisi" olarak nitelendiriliyor.

Türbenin tahrip edilmeden önceki hali:

omarb4.JPG

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum
İlgili Haberler