1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya'da Putin karşıtı gösteriler devam ediyor
Rusya'da Putin karşıtı gösteriler devam ediyor

Rusya'da Putin karşıtı gösteriler devam ediyor

Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'e öfkeli binlerce kişi yine meydanlara inerek yürüyüş düzenledi.

A+A-

Rusya'nın uzak doğusundaki Habarovsk kentinde, Kremlin karşıtlarının eylemi üçüncü haftasında da devam etti.

Habarovsk Bölge Valisi Sergey Furgal'ın "organize suç işlediği" iddiasıyla tutuklanmasının ardından başlayan eylemlerde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin''in istifası istendi. Furgal ve destekçileri, Putin'in adayı yerel seçimlerde Furgal'a karşı yenilgiye uğradığı için valinin tutuklanarak cezalandırıldığını savunuyor.

Furgal, 2007'den 2018'e kadar Liberal Demokrat Partisi'nden Duma milletvekilliğini yapmış, iktidardaki Birleşik Rusya Partisi'nin adayına karşı 2018'de Habarovsk Bölge Valilik Seçimleri'ni kazanmıştı.

Sergey Furgal, 2004-2005'te iş insanlarının kaçırılması ve öldürülmesiyle ilgili organize suç işlediği gerekçesiyle mahkeme tarafından 10 Temmuz'da tutuklanmıştı.

Putin, vekaleten aynı partiden vali atamıştı

Parlamentodaki muhalefet Rusya Liberal Demokrat Partisi Başkanı Vladimir Jirinovskiy, Furgal'ın gözaltına alınmasından tedirgin olduklarını belirterek, "Bu, çok büyük siyasi bir mesele." demişti.

Jirinovskiy, partisinin Rus Parlamentosu'nun alt kanadı Duma'daki milletvekillerinin görevlerinden ayrılabileceklerini söylemişti.

Putin, 20 Temmuz'de tutuklanan Furgal'ı görevden alarak, yerine vekaleten Liberal Demokrat Partisi'nden Duma milletvekili Mihail Degtyarev'u atamıştı.

Habarovsk'ta erken valilik seçimlerinin 19 Eylül 2021'de yapılması bekleniyor.

twtbanner-001.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler