1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Rusya'daki Navalny gösterilerinde gözaltı sayısı 5 bini geçti
Rusya'daki Navalny gösterilerinde gözaltı sayısı 5 bini geçti

Rusya'daki Navalny gösterilerinde gözaltı sayısı 5 bini geçti

Rusya'da muhalif lideri Aleksey Navalny'nin serbest bırakılmasını isteyenlerin düzenlediği gösterilerde en az 5 bin kişinin gözaltına alındığı belirtildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Rusya'da muhalif lideri Aleksey Navalny'nin serbest bırakılmasını isteyenlerin düzenlediği gösterilerde en az 5 bin kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Sivil toplum kuruluşu OVD-Info'ya göre hafta sonu yapılan gösterilerde 5 bin 300 kişi gözaltına alındı.

Rusya'da binlerce kişi yoğun güvenlik önlemlerine rağmen tutuklu Rus muhalif Aleksey Navalny'nin serbest bırakılması için başta başkent Moskova olmak üzere birçok şehirde gösteri düzenledi.

İzinsiz gösterilere güvenlik görevlileri sert müdahalede bulundu.

Diğer yandan Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Rusya'da tutuklu muhalif Aleksey Navalnıy'ın serbest bırakılması için düzenlenen gösterilerde binlerce kişinin gözaltına alınmasından üzüntü duyduğunu bildirdi.

Borrell, sosyal medyadaki paylaşımında, "Rusya'da bugün bir kez daha çok sayıda kişinin gözaltına alınması ve protestocularla gazetecilere orantısız güç kullanılmasından üzüntü duyuyorum." ifadesini kullandı.

Borrell, 5 Şubat'ta Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve diğer Rus yetkililerle görüşmeler yapacak.

Borrell'in bu görüşmelerde Navalnıy'ın serbest bırakılmasını talep etmesi bekleniyor.

Kaynak: Euronews

tlgrm.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler