1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya'dan AB'nin yaptırımlarına tepki: Karşılıksız kalmayacak
Rusya'dan AB'nin yaptırımlarına tepki: Karşılıksız kalmayacak

Rusya'dan AB'nin yaptırımlarına tepki: Karşılıksız kalmayacak

Rusya, Avrupa Birliği'nin yeni yaptırım kararına tepki göstererek 'dostça olmayan bu eylemin yanıtsız bırakılmayacağını' belirtti.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Rusya, Avrupa Birliği’nin uygulama kararı aldığı yeni ambargolara karşılık vereceğini duyurdu. Açıklama Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapıldı. Ancak ne tür bir karşılık verileceğine dair detay paylaşılmadı.

Avrupa Birliği, Cuma günü yaptığı açıklamayla, 8 Rus vatandaşını daha yaptırımlar kapsamına aldığını duyurdu. Yaptırımlar listesine dahil edilen kişiler arasında üst düzey güvenlik yetkilileri ve komutanlar da bulunuyor. Bu kişiler Azov Denizi’nden Rusya ve Ukrayna arasında yaşanan gerginlik dolayısıyla yaptırımlar listesine alındı.

Avrupa Birliği’nin yeni yaptırımlar kararı Rusya’nın Kırım’ı ilhakının 5. yıldönümüne denk geldi. Avrupa Birliği’nin yeni yaptırım kararları ABD ve Kanada’yla koordinasyon içerisinde alındı. ABD ve Kanada da Rusya’ya yeni yaptırımlar uygulamayacağını duyurdu.

Rusya’dan yapılan açıklamadaysa, AB’nin yaptırım gerekçelerinin temelsiz olduğu savunuldu ve “Rusya Avrupa Birliği’nin bu dostane olmayan girişimini yanıtsız bırakmayacaktır” denildi.

Avrupa Birliği’nin yaptırımlar listesine aldığı bu kişilere Avrupa ülkelerine seyahat yasağı ve AB ülkelerindeki finansal varlıklarının dondurulması uygulaması getiriliyor.

Avrupa Birliği Ukrayna’daki kriz nedeniyle toplamda 170 kişi ve 44 kurumu yaptırımlar listesine almış oldu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler