1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Rusya'nın alıkoyduğu Kırım Tatarı gördüğü işkenceleri anlattı
Rusya'nın alıkoyduğu Kırım Tatarı gördüğü işkenceleri anlattı

Rusya'nın alıkoyduğu Kırım Tatarı gördüğü işkenceleri anlattı

Rus işgali altındaki Kırım’da 17 Aralık 2021 tarihinde alıkonulan Kırım Tatarı Nariman Ametov işkence gördüğünü açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Kırım’da Rus güçleri, 17 Aralık 2021 tarihinde sabah erken saatlerde Eski Kırım (Starıy Krım) kentinde yaşayan Kırım Tatarı Nariman Ametov’un evine baskın düzenledi. Rus güçleri evde arama yaptı ve Nariman Ametov’u alıkoydu.

Kırım Dayanışmasına konuşan Nariman Ametov, alıkonulduktan sonra kendisine işkence uygulandığını açıkladı. Ametov, Rus görevlilerin, kafasına bir çuval geçirdiğini ve bilmediği bir yere götürüldüğünü anlattı. Bodruma benzeyen bir yere götürüldüğünü ve kendisinden yalan makinesine (poligraf) bağlanarak ifade verilmesinin istendiğini aktaran Ametov, “Ben makineye bağlanmayı reddettim. Heyecanlı ve korkmuş olduğum için makinenin gösterdiği sonuçlarına güvenmediğimi söyledim.” diye belirtti. Ametov’un, daha sonra görevlilerin kafasına yine çuval geçirdiğini ve düşünmek için yalnız bıraktığını söyledi. 

Nariman Ametov'a işkence yapıldı

Ametov, görevlilerin kendisinin Anğara (Perevalnoye) köyündeki doğal gaz boru hattına düzenlenen sabotaj çerçevesinde alıkonulduğunu bildirdiğini belirterek, “Yanıma biri geldi bağırarak ismimi sordu. Daha sonra benim adım Maksim dedi. Ben insanları konuşturan adamım. Ben bir makineyim, bir devletim. Ben buraya Kırım’a senin gibileri ezmeye geldim. Ben ona: ‘Bu doğru değil. Ben bir şey yapmadım’ dedim. Buna cevap olarak: ‘Elimden gelen her şeyi yapacağım, sana her şeyi itiraf ettireceğim.’ dedi. Tüm konuşmaya hakaret ve küfürlerle eşlik ediyordu.” diye anlattı.

Ametov daha sonra bir bantla sıkıca sandalyeye bağlandığını ayrıca çuvala geçirilen kafasının da sıkı bir şekilde bantlandığını ve kafasına elektrik kablolarının bağlandığını aktardı. Kendisine üç kere elektrik verildiğini bildiren Ametov, “Üçüncü kez çok yüksek akım verildi. Beynim eridi. Hiçbir şey kontrol edemiyordum. Bundan sonra ‘yeter, ben yalan makinesini kabul ediyorum!’ diye bağırdım. Buna cevap olarak görevli: ‘Artık ben karar veriyorum’ diyerek elektrik vermeye devam etti. Ben artık oradan sağ çıkamayacağımı düşündüm.” ifadelerini kullandı.

Nariman Ametov, sabahtan akşama kadar görevliler tarafından alıkonuldu. Yakınları onun nerede bulunduğunu bilmiyordu. Ametov sorgu sırasında avukatın çağrılmasını talep ettiğini ama bu talebinin görmezden gelindiğini belirtti.

Rusya'dan sabotaj iddiasıyla Kırım Tatarlarına baskı

Rus istihbaratından, 7 Eylül 2021 tarihinde yapılan açıklamada, Akmescit yakınındaki Anğara köyünde 23 Ağustos 2021 tarihinde sabotaj eylemini” düzenlendiği iddia edilirken sabotajın Ukrayna Savunma Bakanlığı İstihbarat Baş Müdürlüğü ve Kırım Tatar Milli Meclisi tarafından organize edildiği ileri sürüldü.

FSB, yürütülen soruşturma çerçevesinde 3 şüphelinin tutuklandığını bildirirken; Ukrayna tarafının “sabotajı düzenleyen kişilere” 2 bin dolar ödül sözü verdiğini iddia etti. Rus televizyon kanalı Zvezda’nın Telegram hesabında yayımlanan haberde, sabotajın düzenlendiği yerden görüntülere ve sabotaj eylemini düzenleyen Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un itiraf videolarına yer verildi.

3 Kırım Tatarı hakkında tutuklama kararı alındı

Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, 6 Eylül’de, KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Kırım Tatar aktivistleri Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov hakkında tutuklama kararı aldı. FSB yürüttüğü soruşturma sonucu alıkoyduğu Nariman Celal, Asan Ahtemov ve Aziz Ahtemov’u sabotaj düzenlemekle ile suçluyor.

Alıkonulan Kırım Tatarlarına işkence uygulandı

Rus görevliler günler boyunca Aziz Ahtemov ve Asan Ahtemov’un bağımsız avukatlara görüşmesine izin vermedi. Daha sonra müvekkil ile görüşen Avukat Ayder Azamatov, Rus güçlerinin Kırım Tatarlarına işkence uyguladıklarını anlattı.

İki kişiye tutuklama cezası

Öte yandan haklarında dava açılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında, tutuklama cezası kararı alındı.

Biri gece ortasında, diğeri sabah erken saatlerinde FSB görevlileri tarafından kaçırılan Kırım Tatarları Şevket Useinov ve Eldar Odamanov hakkında Rusya İdari Suçlar Kanununun 19.3 maddesi uyarınca (polis görevlisinin talebine uymamak) dava açıldı. Kiyevskiy Bölge Mahkemesi, Kırım Tatarlarını suçlu bularak Şevket Useinov hakkında 14 gün tutuklama cezası, Eldar Odamanov hakkında ise 15 gün tutuklama cezası kararı aldı.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler