1. BİLİM VE TEKNOLOJİ

  2. Rüzgar enerjisinin çevreye zararı tahmin edilenden daha çok
Rüzgar enerjisinin çevreye zararı tahmin edilenden daha çok

Rüzgar enerjisinin çevreye zararı tahmin edilenden daha çok

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre rüzgar enerjisi, çevreye tahmin edilenden daha fazla zarar veriyor.

A+A-

Dünya genelinde yenilenebilir enerjiye olan rağbet artış gösterirken, rüzgar ve güneş enerjisi kaynaklarının çevre için daha önce tahmin edilenden daha zararlı olabileceği anlaşıldı.

Harvard Üniversitesi'nden araştırmacılar, tüm ABD'ye rüzgar enerjisi verebilmek için hesaplanandan 5 ila 20 kat daha fazla alana ihtiyaç olunduğunu, bunun da ülke genelindeki sıcaklıkları 0,24 santigrat derece artırabileceğini açıkladı.

Bu sonuçlar, her ne kadar kömür enerjisine kıyasla düşük olsa da tahmin edilenden daha büyük bir etki olarak değerlendiriliyor.

Verim, düşünülenden 100 kat az

Daha önceki araştırmalar rüzgar değirmenlerinin arkalarında bir 'rüzgar gölgesi' oluşturduğunu ortaya koymuş ve bunun diğer rüzgar değirmenlerine etki edebileceğini meydana çıkarmıştı.

Bu gerçeği göz önüne alan mühendisler, yeni kurdukları rüzgar çiftliklerinde 'rüzgar gölgelerinin' etkilerini en aza indirmeyi başardı. Ancak bu durum, ileride daha da büyümesi beklenen çiftliklerin hem daha fazla alan kaplayacağı hem de daha az verimle çalışacağı anlamına geliyor.

Amerikalı yetkililerden aldıkları bilgiler doğrultusunda araştırmalarını yönlendiren akademisyenler David Keith ve Lee Miller, rüzgar çiftliklerinden alınacak verimin önceki hesaplara göre 100 kat daha düşük olabileceğini söyledi. Bu oran güneş enerjisi tarlaları içinse 10 katı bulabiliyor.

Araştırma ayrıca, ABD'deki tüm enerji ihtiyacının rüzgar enerjisinden karşılanması durumunda kıta üzerindeki sıcaklıkların ortalama 0,24 derece artabileceğini belirtti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler