1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Savunma Bakanı Akar: Fransa'dan hala özür bekliyoruz
Savunma Bakanı Akar: Fransa'dan hala özür bekliyoruz

Savunma Bakanı Akar: Fransa'dan hala özür bekliyoruz

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar 'Fransız müttefiklerimizden hala bir özür bekliyoruz' açıklamasında bulundu.

A+A-

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Libya'daki amacımız 'Libya, Libyalılarındır' anlayışından hareketle Libya'daki barış ve istikrarın bir an önce sağlanarak tarihi kardeşlik bağlarımız bulunan Libya halkının hak ettiği huzura kavuşmasıdır" dedi.

Boğaziçi Üniversitesi tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe katılan Akar yaptığı konuşmada, Libya ile yapılan "Deniz Yetki Alanlarının Sınırlandırılması" ve "Güvenlik ve Askeri İş Birliği" mutabakat muhtırasını, Akdeniz'deki hak, alaka ve menfaatlerin korunmasına yönelik "stratejik öneme sahip bir adım" olarak nitelendirdi.

"Fransız gemisinin taciz edildiği"ne yönelik iddialara da değinen Akar, "Bu konuyla ilgili tüm bilgi, belge, video ve fotoları NATO'nun sivil-askeri makamlarıyla paylaştık. İddialar tamamen gerçek dışı olup haklılığımız kanıtlandı" ifadelerini kullandı.

"Fransız müttefiklerimizden hala bir özür bekliyoruz"

Akar açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

"Türkiye'nin başlangıçtan itibaren dostane, yapıcı, iş birliğine açık, destekleyici bir tutum sergilediğine işaret eden Akar, "Fransız gemisi taciz edilmediği gibi Fransa gemisi Türkiye'nin üç gemisinin ilerlediği konvoya 20 deniz mili süratle araya girmek suretiyle çok tehlikeli bir manevra yapmış, mevcut NATO usullerini de dikkate almayarak, muhabere irtibatı dahi kurmamıştır. Ayrıca NATO makamlarına iddiaları destekleyecek teknik verileri sunamamışlardır. NATO makamları Türk personelin olay sırasındaki profesyonel ve ihtiyatlı yaklaşımına teşekkür etmiştir. Dolayısıyla biz de Fransız müttefiklerimizden hala bir özür bekliyoruz"

Fransızların bu konuda NATO'daki bütün çalışmaları tıkamaya çalıştığını ifade eden Akar, "Kapatmalarına izin vermeyecek, sonuna kadar götüreceğiz. Türkiye'nin, her aklına gelenin efelik yapacağı bir ülke olmadığını görsünler." dedi.

tg-003.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler