1. HABERLER

  2. LATİN AMERİKA

  3. Şili Cumhurbaşkanı: Venezuela'da diktatörlük var
Şili Cumhurbaşkanı: Venezuela'da diktatörlük var

Şili Cumhurbaşkanı: Venezuela'da diktatörlük var

Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, Alman Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada 'Venezuela'da yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında bir ayrım olmadığını, ifade özgürlüğü ve insan haklarına saygının olmadığını' belirtti.

A+A-

Şili Cumhurbaşkanı Sebastian Pinera, uluslararası topluma, Venezuela’da son verilmesi gereken insan hakları ihlalleri olduğuna dair ‘net ve detaylı’ bir mesaj vermesi gerektiği konusunda çağrıda bulundu.

Hamburg’da, Venezeula’da insanlığa karşı suç işlendiğine ilişkin pek çok gösterge olduğunu söyleyen Pinera, Alman Haber Ajansı’na (DPA), “Askeri müdahale iyi biri seçenek değil. Bizce Venezuela halkının özgürlüğünü ve demokrasisini geri kazanabilmesi için elden ne geliyorsa yapılmalıdır. Zira Venezuela’da şu an demokrasi değil diktatörlük söz konusu. Yani yasama, yürütme ve yargı erkleri arasında bir ayrım yok, ifade özgürlüğü yok, yasanın üstünlüğü yok, insan haklarına saygı yok; çok sayıda siyasi mahkûm var” açıklamasını yaptı.

Venezuela’da insanlığa karşı işlenen suçları sorgulamak için Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne gelen talebe ilişkin sorulan soruya ise Pinera şu yanıtı verdi:

“Biz, Amerikan Ülkeler Kuruluşu (Organization of American States/OAS) ile Uzmanlar Komisyonu’nun insanlığa karşı suç işlendiğine dair pek çok kanıt içeren raporundan haberdarız. Bundan dolayı çeşitli ülkelerden oluşan bir grup bu raporu, Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sundu. Bu konuda Fransa’dan da destek aldık.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler