Sırbistan'daki seçimlerde aşırı sağcı Vucic zaferi

Sırbistan'daki seçimlerde aşırı sağcı Vucic zaferi

Sırbistan'da genel seçimleri Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic'in liderliğini yaptığı Sırp İlerleme Partisi kazandı.

Sırp Devlet Televizyonu'nun sandık çıkış anketlerine göre, popülist söylemleriyle öne çıkan iktidardaki Sırp İlerleme Partisi (SNS), seçimi yüzde 63,4 ile kazandı.

İlk sonuçların medyada duyulmasının ardından Cumhurbaşkanı Aleksander Vucic, seçim zaferini ilan etti. Vucic bu durumu 'tarihi' olarak nitelendirdi.

Muhalefetin koronavirüs salgını nedeniyle boykot ettiği, resmi olmayan ilk sonuçlara göre, hükümetin koalisyon ortağı Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) ikinci sırada yer aldı.

Sadece 3 siyasi partinin yüzde 3'lük seçim barajını geçtiği görülen seçimde, 250 sandalyeli ulusal mecliste SNS'nin 180, SPS-JS'nin 30, SPAS'ın ise 11 milletvekili çıkarabileceği belirtiliyor.

Kayıtlı 6 milyon 584 bin 376 seçmenin bulunduğu ülkede, sandığa giden seçmen oranı ise yüzde 46,8 olarak açıklandı. Seçimleri boykot çağrısı yapan muhalif Sırbistan İçin Birlik (SzS) ittifakı, katılımın düşük olmasının boykotun başarılı olduğunu gösterdiğini bildirdi.

tg-003.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.