1. HABERLER

  2. AVRUPA

  3. Siyasi skandalın ardından Avusturya erken seçime gidiyor
Siyasi skandalın ardından Avusturya erken seçime gidiyor

Siyasi skandalın ardından Avusturya erken seçime gidiyor

Avusturya 29 Eylül Pazar günü erken genel seçimlere gidiyor. 'İbiza skandalı' olarak bilinen olaylar sonrası Avusturya seçmeni 183 sandalyeli meclisin yeni haline karar verecek.

A+A-

Avusturya 29 Eylül Pazar günü erken genel seçimlere gidiyor. 'İbiza skandalı' olarak bilinen olaylar sonrası Avusturya seçmeni 183 sandalyeli meclisin yeni haline karar verecek.

Seçim kararı alan Avusturya Şansolyesi Sebastian Kurz koalisyon ortağı aşırı-sağ Özgürlük Partisi (FPÖ) lideri Heinz Christian Strache ile arasına mesafe koymak istemiş ve bunun ardından Christian muhalif Sosyal Demokrat partililer (SPÖ) ile bir olup Kurz hükümetini düşürmek için güvensizlik oyu vermişti.

Hükümet krizi nasıl gelişti?

Strache’nin İbiza’da sözde milyarder bir Rus kadınla gizli çekilmiş video görüntüleri önce devlet krizine ardından aile krizine dönüştü. Avusturya kamuoyu uzun bir süre skandalın boyutlarını anlamaya çalışırken Kurz, olayı soruşturacak olan FPÖ’lü İçişleri Bakanı Herbert Kickl’i kendisi de yolsuzluk ve yasa dışı bağış şüphesi altında olduğu için görevden azletti. FPÖ de buna karşılık tüm bakanlarını hükümetten çekme kararı aldı.

Bunun üzerine Kurz, boşalan bakanlıklara teknokratlar atayarak seçimlere kadar başbakanlığı sürdürmek istedi. Ne var ki, ana muhalefet SPÖ ve aşırı sağcı FPÖ'nün yanı sıra Liste Jetzt'in de karşı oylarıyla Kurz ve geçici hükümeti güven oyu alamadı ve ülke tarihinde ilk kez bir başbakan görevden azledilmiş oldu.

Cumhurbaşkanı Alexander Van der Bellen azlin ardından geçici başbakanlık görevini Anayasa Mahkemesi Başkanı Brigitte Bierlein'a verdi.

İbiza'da ne olmuştu?

Stache ve kendini Rus oligarkın yeğeni olarak tanıtan kadın arasında geçen konuşmanın kaydedildiği videoda Avusturyalı üst düzey politikacılar hakkında kimin eşcinsel olduğu, kimin kokain çektiği ve nereden aldığı üzerine konuşmalar geçiyor. Strache, kamera görüntülerinde Avusturya’nın en büyük iş insanlarının kendi partisine doğrudan ve dolaylı yüksek miktarda bağışlar yaptığını anlatıyor.

Strache'ye çok sayıda dava açıldı

Strache'nin partisine bağış yaptığını söylediği iş insanlarının başında Avrupa’nın emlak zengini ve Galeria Karstadt Kaufhof alışveriş merkezinin büyük ortağı Rene Benko, silah üreticisi Gaston Glock ve multi milyarder Heidi Goess Horten geliyor. Bu isimlerin hepsi bağış iddialarını yalanladı ve aralarında eşcinsel oldukları veya koakin kullandıkları iddia edilen siyasilerle birlikte tümü Strache'ye dava açtı.

Rus parası ve "kirli oyunlar"

Altı saatlik videoda Strache ayrıca bir sonraki seçimi kazanmak için Rus oligarkların finansmanını almaktan ve kirli oyunlara başvurmaktan bahsediyor. Strache daha sonra videonun çekildiği sırada "içkili olduğunu ve samimi bir ortamın etkisiyle kontrolü kaybettiğini" açıkladı.

"Video operasyonunun arkasında kim var?” sorusu uzun süre ülkenin gündemini işgal etti. FPÖ içinde bir kesim İsrail gizli servisi Mossad’tan şüphelenirkeni Kurz herhangi bir dış istihbarat servisi işi olduğuna ihtimal vermediğini söyledi.

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler