1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Starbucks bardağına ismini 'IŞİD' diye yazdılar
Starbucks bardağına ismini 'IŞİD' diye yazdılar

Starbucks bardağına ismini 'IŞİD' diye yazdılar

Söz konusu müşteri, yakın zamanda da ırkçı olaylara sebebiyet veren firma hakkında şikayette bulundu.

A+A-

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) bir Starbucks mağazasına Arapların giydiği yerel kıyafetle giden bir müşterinin Aziz olan isminin kahve bardağına ISIS diye yazılması büyük tepkilere neden oldu.

Söz konusu müşteri, yakın zamanda da ırkçı olaylara sebebiyet veren firma hakkında şikayette bulundu.

Philadelphia eyaletinde yaşanan olayda asıl adı Abdülaziz Niquel Johnson olan Müslüman bir müşteri, ünlü kahve zinciri Starbucks mağazasına Arapların giydiği yerel kıyafetle gitti. Kendisi ve iki arkadaşı için sipariş veren Johnson, tezgahta görevli çalışana ismini kısaca Aziz olarak söyledi. Ancak mağazadaki görevli Aziz ismini bardağın üzerine terör örgütü IŞİD'in İngilizce kısaltması olan 'ISIS' olarak yazdı.

Durumu yaklaşık 20 dakika boyunca fark etmeyen Johnson arkadaşlarıyla birlikte kahve dükkanından ayrılarak bir kitapçıya gitti ve kendisine verilen bardakta 'Aziz' yerine 'ISIS' yazdığını gördü.

ekran-resmi-2019-09-04-15-43-02.jpgOlay sonrası konuşan 40 yaşındaki Abdülaziz Niquel Johnson, ''Öncelikle şok oldum ve öfkelendim. Bunun bir ayrımcılık olduğunu hissettim.'' dedi.

Starbucks ise yaptığı açıklamada söz konusu hadisenin bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını belirterek çalışanın, müşterinin adını yanlış anladığını ve o şekilde yazdığını iddia etti. Johnson, Starbucks'ın kendisiyle irtibata geçtiğini belirterek firmanın özür dilediğini de sözlerine ekledi.

Philadelphia'nın Germantown Meydanı'nda bulunan Starbucks mağazasında yaşanan hadise, 2018 Nisan'ında yaşanan başka bir ırkçı olayı hatırlattı. Aynı mağazada iki siyahi genç sipariş vermeden masada oturdukları gerekçesiyle şikayet edilmiş ve polis zoruyla dışarı çıkartılarak kelepçelenmişti. Seattle merkezli kahve zinciri bu olay sonrası ABD'deki sekiz bini aşkın mağazasını öğleden sonra kapatarak, çalışanlarına "ırkçı ön yargı" konusunda eğitim vermek zorunda kalmıştı.

 

uygulamabanner.jpg

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler