1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Stoltenberg: Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz
Stoltenberg: Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz

Stoltenberg: Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz

Brüksel’de toplanan NATO Savunma Bakanları, zirvenin birinci gününde Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna düzenlediği askeri harekatı görüştü.

A+A-

Brüksel’de toplanan NATO Savunma Bakanları, zirvenin birinci gününde Türkiye’nin Suriye’nin kuzey doğusuna düzenlediği askeri harekatı görüştü.

Toplantının başlamasından iki buçuk saat sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Bölgede tansiyon düştü ancak durum hala kırılgan. Siyasi çözüm gerekiyor. Birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye kararlıyız.” İfadelerini kullandı. Stoltenberg ayrıca IŞİD ile mücadelenin önemine vurgu yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın da Amerika Birleşik Devletleri ve Rusya ile yapılan anlaşmalar konusunda NATO müttefiklerini bilgilendirdiği belirtildi.

Stoltenberg, NATO Savunma Bakanlarının akşam yemeğinde Avrupa Birliği müttefikleri ile hibrit tehditlerle mücadele için işbirliği konusunu masaya yatıracaklarını ifade etti. NATO Genel Sekreteri, “Umarım bakanlar 5G dahil telekomünikasyon alanında bazı temel unsurlar konusunda anlaşmaya varır.”dedi.

İki gün sürecek olan zirvede, NATO'nun Afganistan ve Irak dahil farklı bölgelerdeki operasyonları da ele alındı.

Zirvenin ikinci günü, NATO’daki yükün tüm müttefikler arasında orantılı bir şekilde paylaştırılması tartışılacak. Bu toplantı 3-4 Aralık tarihlerinde Londra’da davet ve hükümet başkanlarını bir araya getirecek NATO zirvesine hazırlık niteliğinde. Cuma günü zirvede tartışılacak bir diğer konusu ile NATO’nun Afganistan’da yürüttüğü eğitim operasyonu.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler