1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan: Rusya'dan Etiyopya'ya silah taşıyan uçağa el koyduk
Sudan: Rusya'dan Etiyopya'ya silah taşıyan uçağa el koyduk

Sudan: Rusya'dan Etiyopya'ya silah taşıyan uçağa el koyduk

Sudan, Rusya'dan Etiyopya'ya hukuk dışı yollarla silah taşıdığını belirttiği Etiyopya'ya ait yolcu uçağını inişe zorladığını duyurdu.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sudan, Rusya'dan Etiyopya'ya gitmekte olan bir yolcu uçağını silah taşıdığı gerekçesiyle durdurduğunu ve inişe zorladığını duyurdu. Uçağın Etiyopya Hava Yolları'na ait olduğu belirtildi.

Sudan, Rusya'nın bu şekilde kaçak yollarla Etiyopya'ya Tigray Savaşı'nda kullanılmak üzere silah ilettiğini, Etiyopya'nın bu silahlarla kendi halkını katletmesine müsaade edemeyecekleri gerekçesiyle silahlara el koyduklarını bildirdi.

Mavi Nil Nehri üzerinde Etiyopya'nın inşa ettiği Rönesans Barajı projesi nedeniyle Etiyopya ve Sudan ilişkilerinde gerilim gittikçe tırmanıyor.

İki ülke arasında tarihi sorun ve savaşlar da bulunuyor. Nil Nehri konusunda yürütülen müzakerelerin çöküşe uğradığı iddiaları üzerine iki ülkenin savaşabileceği tahmin edilmeye başladı.

Bu gerilimin ortasında yaşanan bu uçak krizinin savaşı tetiklemesinden endişe ediliyor. Bu krizin hemen öncesinde de Sudan, iki ülke arasındaki sınırı oluşturan bir nehir kıyısında 29 ceset bulunmasının ardından Etiyopya'nın Hartum büyükelçisini çağırıp açıklama istemişti.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.