1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi muhaliflerle anlaşmaları feshetti
Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi muhaliflerle anlaşmaları feshetti

Sudan’da Askeri Geçiş Konseyi muhaliflerle anlaşmaları feshetti

Sudan’da iktidardaki Askeri Geçiş Konseyi’nin Başkanı Orgeneral Abdülfettah el-Burhan, ülkedeki protesto hareketi ile varılan tüm anlaşmaların iptal edildiğini ve seçimlerin dokuz ay içinde yapılacağını açıkladı.

A+A-

Sudan Askeri Geniş Konseyi tarafından yapılan açıklamada, ülkedeki sokak hareketlerini yönlendiren Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) ile müzakerelerin durdurulduğu ve ÖDBG ile geçmişte yapılan tüm anlaşmaların iptal edildiği belirtildi. Ayrıca, Hartum’da gerçekleşen şiddet olaylarının ardından uluslararası ve bölgesel denetim aracılığıyla 9 ay içinde seçimlere gidilmesi kararı alındığı ifade edildi.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi (AGK) Başkanı Abdulfettah el-Burhan yaptığı açıklamada, “Askeri meclis ile müzakereleri sürdüren siyasi güçler, halk otoritesinden ve kamu memnuniyetinden yoksun tek bir görüşü dayatarak askeri güçlerin dışlanması ve müzakerelerin uzamasında sorumluluk sahibidir” dedi.

Dün sabah Nil sokağında yaşanan olaylardan ve olayların ülkedeki etkisinden üzüntü duyduğunu açıklayan AGK Başkanı, Askeri Konsey’in geçiş döneminde hükümetin kurulmasını kolaylaştıracak düzenlemeler yapacağını söyledi.

Ölen göstericiler

Burhan, Pazartesi günü başkent Hartum'da Genelkurmay Başkanlığı önünde düzenlenen eylemlerde hayatını kaybeden bazı göstericilerle ilgili tüm yaşanan şiddet olaylarının soruşturulacağını ifade etti.

Hartum, dün güvenlik güçlerinin Genelkurmay Başkanlığı önünde yapılan eylemi dağıtmak için kullandığı güç nedeniyle kanlı bir güne şahit oldu. Eylemin başladığı 6 Nisan’dan bu yana onlarca kişi öldü ve yaralandı. Halk hareketinin liderleri, Askeri Geçiş Konseyi ile müzakerelerin durduğunu açıklayarak, Pazartesi gününden itibaren ülkeyi felç eden genel grev ve sivil itaatsizlik eylemi başlattılar.

Askeri cunta, gösterilerde yaşanan sivil kayıplar konusunda üzüntüsünü dile getirdi.

Hartum, son günlerde çok geniş katılımlı gösterilere tanıklık ederken, şehirdeki anayollar ve köprüler kapatıldı, yurt içi ve dışı uçuşlar iptal edildi. Hayatın durma notasına geldiği şehirde dün öğlenden beri internet kesintisi yaşanıyor. 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler