1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da ordu göstericilere ateş açtı: En az 19 ölü
Sudan'da ordu göstericilere ateş açtı: En az 19 ölü

Sudan'da ordu göstericilere ateş açtı: En az 19 ölü

Sudan ordusu başkent Hartum'da Savunma Bakanlığı önünde oturma eylemi yapan protestoculara müdahale etti, en az 19 kişi hayatını kaybederken onlarca kişi de yaralandı.

A+A-

Sudan ordusu yönetimin sivillere devredilmesi için başkent Hartum'da Savunma Bakanlığı önünde haftalardır oturma eylemi yapan protestoculara müdahale etti. Sudan Doktorlar Komitesi, askerlerin müdahalesinde en az 19 kişinin hayatını kaybettiğini, onlarca kişinin de yaralandığını bildirdi. Ölü ve yaralı sayısının artabileceği belirtildi.

Sudan Meslek Odaları da (SMO) ordu güçlerinin sabah saatlerinde protestoculara silahlı müdahalede bulunduğunu teyit etti. Ayrıca SMO, gösterileri dağıtmak için hain bir katliamla karşı karşıya kaldıklarını belirterek vatandaşlardan acilen kendilerine yardım etmesini istedi. Meslek Odaları, ülke genelinde tüm şehirlerde halka sokaklara çıkması çağrısında bulundu.

Grup askeri yönetimi, halkın devrimine karşı darbe yapmakla suçladı ve daha fazla protesto ve sivil itaatsizlik eylemleri olacağını bildirdi.

Sabah saatlerinden itibaren çok sayıda askerin, sivil yönetime geçiş için oturma eylemi yapılan bölgeyi kuşattığı, makineli tüfek seslerinin duyulduğu ve bölgeden dumanların yükselmeye başladığı belirtiliyor.

Eylemciler, askerlerin çadırlarını ateşe verdiğini aktarırken bölgede görev yapan yabancı diplomatlar da sosyal medya hesaplarından aralıksız makineli silah sesi duyduklarını belirten paylaşımlarda bulunuyor.

Sudan'da 19 Aralık 2018'de ekonomik kriz sebebiyle başlayan gösteriler kısa süre içerisinde rejim karşıtlığına dönüştü. Ordu 11 Nisan'da, 30 yıllık Ömer el Beşir dönemini sona erdirmek için yönetime el koyduğunu açıkladı.

Ordunun yönetimine gelmesinin ardından sivil yönetime geçiş için eylem yapan protestocular geçiş hükümetinin nasıl oluşması gerektiğine dair ordu yönetimiyle müzakere yürütüyordu. Halk askerleri, yönetimi sivil halka devretmemek için zamana oynama ve bahane üretmekle suçluyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler