1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da gerilim tırmandı: Yeni darbe girişimi
Sudan'da gerilim tırmandı: Yeni darbe girişimi

Sudan'da gerilim tırmandı: Yeni darbe girişimi

Sudan medyası, Cumartesi sabahı erken saatlerde gerçekleşen darbe girişiminin başarısızlıkla sonuçlandığını duyurdu.

A+A-

Sudan’da yayın yapan el-Nil haber ajansının verdiği habere göre, Sudan devriminin başarısının ardından ordudan emekli bazı asker ve polislerin Cumartesi sabahı darbe girişiminde bulunduğu bildirildi.

Hartum'daki çok sayıda tanınmış gazeteci, 18 Mayıs Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde emekli asker ve polislerin darbe girişiminde bulunduğunu açıkladılar. Gazeteciler, darbe girişiminin başarısız olduğunu aktardı.

Askeri Geçiş Konseyi geçtiğimiz Pazar günü, çok sayıda üst düzey polisin meslekten ihraç edildiğini açıklamıştı.

Sudan Askeri Geçiş Konseyi, Hartum’daki Ordu Karargâhı önünde oturma eylemi yapan protestocuların ateş yakmasının ardından geçtiğimiz Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri (ÖDBG) yükümlülüklerini yerine getirene kadar, müzakerelerin 72 saat askıya alındığını bildirmişti.

İktidardaki askeri konseyin geçiş süreci müzakerelerine devam etmeden önce başkentin bazı bölgelerinde trafiği engelleyen barikatların kaldırılmasını istemesinin ardından yüzlerce gösterici Cuma günü, Hartum’daki oturma eylemlerini gerçekleştirdikleri yerlerde bulunan barikat ve molozları kaldırmaya başladı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler