1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü: Kanunlar şeriat kurallarına dayanmalı
Sudan Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü: Kanunlar şeriat kurallarına dayanmalı

Sudan Askeri Geçiş Konseyi Sözcüsü: Kanunlar şeriat kurallarına dayanmalı

Sudan'da yönetimi elinde bulunduran Askeri Geçiş Konseyi, ülkede yeni yasaların şeriata dayanması gerektiğini söyledi.

BBC Türkçe
A+A-

Eski Devlet Başkanı Ömer el Beşir'in devrilmesinin ardından protestoların liderleri Konsey'e geçici hükümet için bazı talepler iletmişti.

Ancak Askeri Konsey, bu önerilerle ilgili "birçok çekinceleri" olduğunu, önerilerin İslami kurallar konusunda sessiz kaldığını ifade ediyor.

Ordu ile muhalifler arasındaki görüşmeler tıkanmış durumda.

Muhaliflerin önerileri, Özgürlük ve Değişim İttifakı Bildirgesi adıyla bir süre önce Askeri Konsey'e iletilmişti.

Askeri Geçiş Konseyi sözcüsü Korgeneral Şemseddin Kebbaşi, basına yaptığı açıklamada, öneriler üzerinde genel anlaşma olduğunu, ancak bildirgenin "yasaların kaynağını belirtmekten imtina ettiğini, bu kaynağın İslami şeriat kuralları olması gerektiğini" söyledi. 

Kebbaşi, "Şeriatın yanı sıra yerel örf ve adetlerin Sudan Cumhuriyeti'nde yasaların kaynağını oluşturması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

Sudan'daki mevcut anayasa da şeriatı ülkenin temel ilkesi olarak görüyor. 

Ancak Beşir döneminde şeriat kuralları tutarlı bir şekilde uygulanmamış, protestocular esas olarak kadınları hedef aldığına dikkat çekmişti. Bazı kadın hakları örgütleri, "yakışıksız davranış" gerekçesiyle binlerce kadının kırbaçlandığını ifade etmişti.

Kebbaşi, uyuşmazlık konusu başka önerilere de dikkat çekti.

Muhalifler, olağanüstü hal ilan etme yetkisinin kabineye ait olması gerektiğini vurgularken Askeri Konsey bu yetkinin, atanacak olan devlet başkanlığı konseyine verilmesini istiyor. 

Sudan'da Beşir yönetimine karşı aylar süren protestoların ardından ordu 11 Nisan'da yönetime el koymuştu.

Anlaşmazlıklar

Askeri Geçiş Konseyi ile muhalifler, geçici devlet başkanlığı konseyi, geçici bir kabine ve parlamento oluşturulması konusunda anlaşmıştı.

Ancak ordu, Konsey'de generallerin çoğunluğu oluşturmasını istiyor. Ayrıca yeni bir seçim düzenleninceye kadar devam edecek geçiş sürecinin uzunluğu konusunda da taraflar anlaşamıyor.

10 üyeli Askeri Geçiş Konseyi daha önce iki yıllık bir geçiş sürecinin ardından seçimlere gidileceği ve yeni bir anayasasının hazırlanacağını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
1 Yorum
İlgili Haberler