1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da cunta ile uzlaşan Başbakan Hamduk'a tepki gösteren bakanlar istifa etti
Sudan'da cunta ile uzlaşan Başbakan Hamduk'a tepki gösteren bakanlar istifa etti

Sudan'da cunta ile uzlaşan Başbakan Hamduk'a tepki gösteren bakanlar istifa etti

Sudan'da cunta yönetimi ile uzlaşıya varan Abdullah Hamduk hükümetinin birçok bakanı istifa etti.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sudan'da cunta yönetimi ile uzlaşıya varan Abdullah Hamduk hükümetinin birçok bakanı istifa etti.

Geçtiğimiz gün Hamduk, cunta lideri General Abdulfettah el Burhan ile anlaşmış ve imzalanan siyasi anlaşma sonrası yeniden başbakanlık konumuna getirilmişti.

Bu anlaşma sonrasında Hamduk'un kabinesinde bulunan 12 bakan, istifalarını sundu.

Sudan'da cunte yönetimine ve darbeye karşı çıkan sivil kesimler söz konusu anlaşmaya tepki göstermişti. Sivil kesimler, ordunun hiçbir şekilde siyasi geçiş sürecinde yer almamasını talep ediyor.

İstifa eden bakanlar arasında dışişleri, adalet, tarım, sulama, yatırım ve enerji, yüksek eğitim, işçi, ulaştırma, sağlık, gençlik ve dini işler bakanları bulunuyor.

2019 ve 2021 Darbeleri

30 yıllık Ömer Beşir yönetimi 2018'de başlayan protestolarla sarsılmaktaydı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından da desteklenen General Ahmed Avad ibn Avf önderliğinde ordudaki darbeciler 11 Nisan 2019'da yönetime el koyarak Ömer Beşir dönemine son verdiler.

Darbenin ardından askeri yönetim meşruiyet tesisi amacıyla yönetimin sivil bir kanadını da oluşturdu. Fakat 2021'de iki kanat arasında anlaşmazlık çıktığı gözlemlendi. Sivil kanat yönetimin kendilerine devrini isterken askeri kanat ülkede 2023'te gerçekleştirilmesi planlanan seçimlerin ardından seçilen sivil hükümete yetkileri tam olarak devretmek istediklerinde diretti.

Bu gerilim neticesinde ilk olarak 21 Eylül 2021'de başarısız bir darbe girişiminde bulunuldu.

Gerilimin sürmesi ve sivil kanadın halkı askeri kanada karşı harekete geçirme çabaları üzerine 25 Ekim 2021'de yönetimin askeri kanadı askeri bir darbeyle sivil kanadı devirdi.

Ülkede gerilim halen devam ediyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.