1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan'da greve hazırlanan muhaliflere tutuklama
Sudan'da greve hazırlanan muhaliflere tutuklama

Sudan'da greve hazırlanan muhaliflere tutuklama

Sudan'da, yönetimdeki Askeri Geçiş Konseyi'ne karşı gösterileri örgütleyen Sudan Odalar Birliği, yapılması planlanan grev öncesi gözaltına alındıklarını duyurdu.

A+A-

Sudan'da, yönetimdeki Askeri Geçiş Konseyi'ne karşı gösterileri örgütleyen Sudan Odalar Birliği, ülkedeki banka, havaalanı ve elektrik işçilerinin, askeri yönetime karşı yapılması planlanan grev öncesi gözaltına alındıklarını duyurdu. Odalar Birliği, bazı diğer çalışanların da hükümet tarafından tehdit edildiğini savundu.

Askeri Konsey'den herhangi bir açıklama yapılmadı.

Başkent Hartum'da hükümet yanlısı silahlı grupların müdahalesi sonucu onlarca kişinin ölmesinin ardından, bugünden itibaren sivil itaatsizliğe gidilmesi çağrısı yapılmıştı.

30 yıla yakın devam eden Ömer El Beşir iktidarının ardından geçen Nisan'daki darbeyle yönetime gelen Askeri Geçiş Konseyi, sivil iktidara geçme taahhüdünde bulunmuştu. Ancak eylemciler, Hartum'daki oturma eylemine yapılan kanlı müdahaleden sonra iktidara güvenemeyeceklerini söyledi ve müzakere önerilerini reddetti.

Bu arada, arabuluculuk çalışmalarında yer alan üç muhalif isim de gözaltına alındı.

Hartum'dan gelen son haberler ne?

Yerel kaynaklar, çok sayıda iş yerinin ve ofisin kapalı olduğunu, kentte pek araç trafiği de görülmediğini belirtiyor.

Güvenlik güçleri, kentin dört bir yanındaki devriyelerini sürdürürken, silah sesleri duyulduğu da bildiriliyor.

Protesto liderleri, halka sivil itaatsizlik için evlerinde kalmaları ve çalışmamaları çağrısı yapmıştı.

Güvenlik güçlerinin müdahalesi nedeniyle sokak eylemlerinin mümkün olmadığını vurgulayan Sudan Odalar Birliği'nin yazılı açıklamasında "Sivil itaatsizlik hareketi Pazar günü başlayacak ve sadece devlet televizyonunda sivil bir yönetim ilan edildiğinde sona erecek. İtaatsizlik, dünyanın en güçlü silahlarını dize getirme potansiyeli olan barışçıl bir eylemdir." denildi.

Gözaltına alınan muhalifler kimler?

Muhalif siyasetçi, Mohamed Esmat'in, Etiyopya Başbakanı ile yaptığı görüşmeden sonra gözaltına alındığı belirtildi. Bu arada SPLM-N örgütünün lideri İsmail Jalab ve sözcüsü Mubarak Ardol da gözaltına alındı. Esmat ve Jalab, muhalif isimlerden oluşan çatı örgtü Özgürlük ve Değişim İttifakı'nın önde gelen isimlerinden.

Gözaltına alınanların nerede oldukları bilinmiyor ve uzmanlar gözaltıların ordunun arabuluculuk çabalarını ciddiye almadığını gösterdiğini söylüyor.

SPLM-N, örgütün Başkan Yardımcısı Yasir Arman'ın da Hartum'daki evinde gözaltına alındığını duyurdu. Arman, Beşir'in devrilmesinden sonra sürgünden dönmüştü.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler