1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudan’ın başkenti Hartum’da sivil itaatsizlik eylemleri başladı
Sudan’ın başkenti Hartum’da sivil itaatsizlik eylemleri başladı

Sudan’ın başkenti Hartum’da sivil itaatsizlik eylemleri başladı

Sudan’ın başkenti Hartum’da başlatılan sivil itaatsizlik eylemiyle birlikte sokaklardaki insan sayısı azaldı.

A+A-

Sudan’ın başkenti Hartum sokakları, ülkede sivil yönetim talebiyle sivil itaatsizlik kampanyasının başlamasıyla büyük ölçüde boşaldı.

Polis, yolları kapatmak için barikat kurmaya çalışan göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullandı.

Aralık ayından bu yana süren protesto gösterilerine liderlik yapan Sudan Meslek Odaları Birliği, kapsamlı bir sivil itaatsizlik kampanyası yapılması çağrısında bulunmuştu.

Sivil itaatsizlik çağrısı, Sudan Askeri Geçiş Konseyi ile protesto liderleri arasında arabuluculuk yapmak üzere Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Hartum’a yaptığı ziyaretin ardından geldi.

Protestocuların sivil itaatsizlik için barikat kurma gibi yeni taktik geliştirdiklerini belirtilirken, AFP’ye konuşan Hartum’daki görgü tanıklarına göre göstericiler lastik, taş ve kütük kullanarak yollara barikat kuruyor.

Görgü tanıkları, polisin göz yaşartıcı gaz kullanarak göstericileri dağıttığını belirterek, “İç yollar tamamen kapalı ve protestocular bazı vatandaşları işe gitmemeleri için ikna etmeye çalışıyor” dedi.

Hartum merkezi ile çevresi arasındaki toplu taşıma hareketi yavaşladı. Sadece bazı özel araçlar trafiğe çıkarken, Hartum çarşısı ve Arap pazarındaki dükkanlar da kapalı.

Sudanlı Doktorlar Komitesi’ne göre, geçen hafta ordu karargâhı önündeki protestoculara yönelik silahlı müdahale sonrası 108 kişi öldü ve 500 kişi yaralandı. Ancak hükümet bu rakamları reddederek, söz konusu olayda 61 kişinin öldüğünü savunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler