1. HABERLER

  2. AFRİKA

  3. Sudanlı büyükelçiler ile cunta yönetimi arasında kriz
Sudanlı büyükelçiler ile cunta yönetimi arasında kriz

Sudanlı büyükelçiler ile cunta yönetimi arasında kriz

Sudan'ın 6 ülkedeki büyükelçileri, cunta yönetiminin kendilerini görevden alma kararını tanımadıklarını açıkladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Sudan'ın 6 ülkedeki büyükelçileri, cunta yönetiminin kendilerini görevden alma kararını tanımadıklarını açıkladı.

25 Ekim'de Genelrak Abdulfettah el Burhan öncülüğünde gerçekleştirilen darbenin ardından dün (17 Ekim), Sudan'ın ABD, AB, Çin, Katar, Sudan ve Cenevre BM misyonundaki büyükelçileri de dahil birçok büyükelçi görevden alınmıştı.

Sudan'ın Cenevre'deki BM Ofisi'nin Daimi Temsilcisi Ali bin Ebi Talib Mahmud, yaptığı açıklamada, kendilerinin meşru Başbakan Abdullah Hamduk tarafından atandığını ve bu kararı tanımayacaklarını kaydetti.

Mahmud, yazdığı mektupta, kendilerinin ve Hamduk yönetiminin meşru otorite olarak tanınmasının devamını umduklarını belirtti.

Mektuba BAE, Türkiye ve Kanada gibi ülkelerde bulunan Sudanlı büyükelçiler de imza koydu.

Büyükelçilerin tutumunun, siyasi ve askeri kesimler arasındaki gerilimin devamına işaret ettiği düşünülüyor.

2019 ve 2021 Darbeleri

30 yıllık Ömer Beşir yönetimi 2018'de başlayan protestolarla sarsılmaktaydı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri tarafından da desteklenen General Ahmed Avad ibn Avf önderliğinde ordudaki darbeciler 11 Nisan 2019'da yönetime el koyarak Ömer Beşir dönemine son verdiler.

Darbenin ardından askeri yönetim meşruiyet tesisi amacıyla yönetimin sivil bir kanadını da oluşturdu. Fakat 2021'de iki kanat arasında anlaşmazlık çıktığı gözlemlendi. Sivil kanat yönetimin kendilerine devrini isterken askeri kanat ülkede 2023'te gerçekleştirilmesi planlanan seçimlerin ardından seçilen sivil hükümete yetkileri tam olarak devretmek istediklerinde diretti.

Bu gerilim neticesinde ilk olarak 21 Eylül 2021'de başarısız bir darbe girişiminde bulunuldu.

Gerilimin sürmesi ve sivil kanadın halkı askeri kanada karşı harekete geçirme çabaları üzerine 25 Ekim 2021'de yönetimin askeri kanadı askeri bir darbeyle sivil kanadı devirdi.

Ülkede gerilim halen devam ediyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.