1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Suriye sınırında Türkiye ile ABD 8 Eylül'de ortak devriyeye başlıyor
Suriye sınırında Türkiye ile ABD 8 Eylül'de ortak devriyeye başlıyor

Suriye sınırında Türkiye ile ABD 8 Eylül'de ortak devriyeye başlıyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Suriye sınırında kara devriyelerine 8 Eylül'de başlanacağını açıkladı.

A+A-

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Suriye sınırında kara devriyelerine 8 Eylül'de başlanacağını açıkladı.

Suriye sınırı güvenliğinden sorumlu birlik komutanları ile bir toplantı yapan Akar, Güvenli Bölge çalışmalarında hiçbir gecikmeye tahammüllerinin olmadığını belirterek "Müşterek kara devriyesinin 8 Eylül'de başlamasını planladık." dedi.

Yapılan takvim kapsamında Birleşik Müşterek Harekat Merkezi'nin Akçakale'de faaliyete geçtiğini hatırlatan Akar, "Orada bir Türk general ve bir ABD'li general ile onlara bağlı subaylar çalışmalara başladı. Önce İHA sonra helikopter uçtu. Üçüncü müşterek helikopter uçuşunu gerçekleştirdik. Müşterek kara devriyesinin de 8 Eylül'de başlamasını planladık. Buraya ilişkin bir genel mutabakat var. Bu çerçevede belirlenmiş faaliyetlerin belli bir sıra ve tempoda yapılmasını bekliyoruz, bu konuda ilerlemeyi arzu ediyoruz."ifadelerini kullandı.

"Gecikmeye tahammülümüz yok"

YPG'nin PKK'dan farkı olmadığını ifade eden Akar, "YPG'nin PKK'dan farklı olduğunu söylemek en azından bizim aklımıza hakarettir. İstihbarat raporları ve açık bilgiler bunu net olarak gösteriyor. Oradaki teröristlerin YPG'nin, tamamen PKK'nın aynısı olduğunu kanıtlıyor." dedi.

"ABD güçleri ile ile YPG'nin devriyelere 4 Eylül'den itibaren başladı" iddiası

Öte yandan Associated Press haber ajansı ise Çarşamba günü Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne dayandırdığı haberde Suriye sınırının güneyinde ABD güçleri ile YPG'nin devriyelere 4 Eylül'den itibaren başladığını açıkladı. Haber ajansı devriye görevinin anlaşmanın bir parçası olarak görüldüğünü ileri sürdü.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi müşterek devriyenin Rasulayn şehri yakınlarında gerçekleştirildiğini ileri sürdü. Yayınlanan görüntülerde Amerikan bayrağı taşıyan zırhlı araçlara kamyonetlerle YPG güçlerinin eşlik ettiği belirtildi.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler