1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Suriye'de Arap aşiretlerden YPG/PKK'ya karşı ayaklanma çağrısı
Suriye'de Arap aşiretlerden YPG/PKK'ya karşı ayaklanma çağrısı

Suriye'de Arap aşiretlerden YPG/PKK'ya karşı ayaklanma çağrısı

Suriye'nin kuzeyinde Arap aşiretleri PKK/YPG'ye karşı ayaklanma çağrısında bulundu.

A+A-

Suriye'nin kuzeyinde Arap aşiretleri PKK/YPG'ye karşı ayaklanma çağrısında bulundu.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Nida Suriye'nin aktardığı bilgilere göre, bölgede etkin olan iki Arap aşireti PKK'nın Suriye kolu YPG'ye karşı ayaklanma çağrısı yaptı.

Arap Demalhe ve Bubna aşiretleri, "YPG'nin bölgede Arap halka karşı cürümleri nedeniyle" örgüte karşı ayaklanılması ve örgütün bölgeden çıkarılması gerektiğini belirtti.

Aşiretler tarafından yapılan iki ayrı açıklamada, YPG'nin bölgede Arap sivillere baskı uyguladığı, zorla silah altına aldığı, evlerinden çıkardığı ifade edildi.

Açıklamalarda, geçtiğimiz gün sosyal medyada yayılan işkence görüntülerine de değinildi.

ABD destekli YPG güçleri Suriye'de baskın düzenledikleri bir bölgede sivillere işkence ederken görüntülenmişti.

Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre ülkenin kuzeyindeki Menbic kenti kırsalında bir köye baskın düzenleyen YPG'ye bağlı güçler, biri kadın üç sivile yönelik uyguladıkları şiddeti telefona kaydedip sosyal medyada paylaşmıştı.

Görüntülerde, aralarında başörtüsü çıkarılmış bir kadının da olduğu, YPG'lilerden birinin yere yatırdığı sivillere tekmeler attığı bu esnada başka bir YPG'linin bunu telefona kaydettiği görülüyordu.

ABD tarafından desteklenen ve ana omurgasını PKK'nın Suriye yapılanması olan YPG güçlerinin oluşturduğu "Suriye Demokratik Güçleri" (SDG) Münbiç kentiyle Fırat'ın doğusundan Irak sınırına kadar olan bölgeyi kontrolü altında tutuyor.

Türkiye, YPG'nin kontrolü altındaki bu bölgeye yönelik operasyon hazırlıklarını sürdürürken, ABD'nin de Türkiye sınırındaki bölgelerde insansız hava araçlarıyla keşif uçuşları gerçekleştirdiği ve yeni gözlem noktaları kurduğu bilgileri aktarılmıştı.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler