1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Suriye'nin güneyindeki Dera'da Esed rejimine yönelik suikastlar sürüyor
Suriye'nin güneyindeki Dera'da Esed rejimine yönelik suikastlar sürüyor

Suriye'nin güneyindeki Dera'da Esed rejimine yönelik suikastlar sürüyor

Suriye'nin güneyinde bulunan Dera ilinde Esed rejimine bağlı üst düzey isimleri hedef alan suikastlar devam ediyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriye'nin güneyinde bulunan Dera ilinde Esed rejimine bağlı üst düzey isimleri hedef alan suikastlar devam ediyor.

Dün il genelinde birçok bölgede Esed rejimi güçleri nokta suikastlarla hedef alındı.

Rejime bağlı "Dördüncü Tugay"a mensup iki isim, Dera kırsalında bulunan Zemrin ve Selmin yerleşimleri arasındaki yolda saldırıya uğradı.

Bir diğer suikast da Sanameyn yerleşiminde gerçekleşti. Rejime bağlı askeri güvenlik birimine mensup bir isim Sanameyn'de vurularak öldürüldü.

Bölgede bulunan Busra el Harir'de bir teğmen suikast sonucu öldürülürken, yine Dera kırsalındaki Sehm yakınlarında "Dördüncü Tugay"a ait kontrol noktası saldırıya uğradı.

Saldırıda Esed rejimine bağlı 4 asker öldürüldü.

Saldırıları üstlenen herhangi bir grup olmadı.

Ülkenin güneyindeki Dera ilinde muhaliflerin "Halk Direnişi" ismi altında tekrar organize olduğu ifade ediliyordu.

Dera ili

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, geçtiğimiz yılın Haziran ayında Suriye'nin güneyinde muhaliflerin elindeki bölgelere yönelik nihai saldırısını başlatmıştı. Saldırıların başlamasından yaklaşık bir ay sonra, 13 Temmuz'da Dera kent merkezi Esed rejimi tarafından ele geçirilmişti. Bu tarihin ardından ülkenin güneyinde muhalifler, kaleleri sayılan bölgeler fiilen kaybetmiş oldu.

Bir süre sonra Esed rejimi Kuneytre ilindeki bölgeleri de ele geçirdi. Böylece Suriye'nin güneyinde muhaliflerin hiçbir hakimiyeti kalmadı. Bölgedeki muhalif güçlerin bir kısmı İdlib'e gitmeyi tercih ederken, bazıları da Esed rejimiyle uzlaşmayı seçti. Rusya aracılığında Esed rejimiyle uzlaşan muhaliflerin bir bölümü silah bıraktı. Bir bölüm muhalif ise Esed rejimine katılarak varlıklarını devam ettirdi.

Silahlı muhalefet taban kazandı

Ancak, af ve uzlaşı anlaşmalarına rağmen Suriye'nin güneyinde Esed rejiminin baskıları devam etti. Zorla askere alma, eski muhalif isimlere yönelik suikastlar, kaçırma gibi uygulamalar giderek arttı. Bu durum, Dera merkezli olmak üzere bölgede silahlı muhalefetin tekrar taban kazanmasına yol açtı.

Bölgede silahlı hücreler şeklinde yapılanan muhaliflerin resmi olarak kuruluşunu ilan ettiği ilk organizasyon ise, "Halk Direnişi" isimli grup oldu. Kasım ayının ortasında kurulan grup, Dera kırsalı merkezli olmak üzere geniş bir bölgede Esed rejimine karşı nokta saldırılar gerçekleştiriyor. Grup daha çok suikastlar, el yapımı patlayıcı saldırıları gibi saldırıları tercih ediyor. Özgür Suriye Ordusu bayrağını kullanan grup, şimdiye dek Neva, Sanameyn, Nafus, Karak el Şarki gibi yerleşimlerde saldırılar gerçekleştirdi.

Ebu Culeybib bölgede öldürülmüştü

Bölgede silahlı muhalefetin organize oluş sürecinin sıradan bir tepki mi yoksa organize bir muhalefet hareketi mi olduğu konusunda ise tartışmalar bulunuyor. Ancak gerek saldırıların gerçekleşme biçimi, gerekse "Halk Direnişi" adlı grubun açıklamaları, devam eden sürecin daha organize bir yapılanmanın işareti olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, bölgedeki cihat yanlısı grupların da Dera'da Esed rejimi karşıtı faaliyetler organize ettiği biliniyor. Hurras ed Din grubunun önemli isimlerinden Ebu Culeybib el Ürdüni, Dera'da öldürülmüş, cihat yanlısı liderin ülkenin güneyinde Esed rejimine karşı askeri muhalefeti yeniden organize etmek için Dera'ya gittiği, bölgede bir süredir faaliyet yürüttüğü ifade edilmişti.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler