1. HABERLER

  2. SURİYE

  3. Suriye'nin güneyindeki Dera'da 10 ayda 400 saldırı düzenlendi
Suriye'nin güneyindeki Dera'da 10 ayda 400 saldırı düzenlendi

Suriye'nin güneyindeki Dera'da 10 ayda 400 saldırı düzenlendi

Suriye'de Esed rejimi karşıtı muhalefetin kalelerinden olan Dera'da silahlı muhalif güçlerin saldırılarında artış yaşanıyor.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Suriye'nin güney kesiminde yer alan Dera'da muhaliflerin saldırılarında artış yaşanıyor.

Bölge genelinde yaklaşık 10 ay içerisinde 400'e yakın saldırı düzenlendiği kaydedildi.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR) tarafından aktarılan bilgilere göre, Haziran 2019'dan bugüne kadar Dera ili genelinde toplamda en az 398 silahlı ve bombalı saldırı gerçekleştirildi.

Suikastlar, silahlı baskınlar, el yapımı patlayıcı saldırıları ve bombalı araç saldırılarında şimdiye kadar ölenlerin sayıları ise şu şekilde açıklandı:

- Esed rejimi güçleri ve istihbarat servislerinden 122 ölü

- Rejimle anlaşarak rejim saflarına geçen eski muhaliflerden 42 ölü

- Lübnan Hizbullahı ve İran bağlantılı güçlerden 17 ölü

- Rusya'nın teşkil ettiği rejim güçlerinden 6 ölü

Dera ili

Rusya ve İran destekli Esed rejimi, 2018 yılının Haziran ayında Suriye'nin güneyinde muhaliflerin elindeki bölgelere yönelik nihai saldırısını başlatmıştı. Saldırıların başlamasından yaklaşık bir ay sonra, 13 Temmuz'da Dera kent merkezi Esed rejimi tarafından ele geçirilmişti. Bu tarihin ardından ülkenin güneyinde muhalifler, kaleleri sayılan bölgeler fiilen kaybetmiş oldu.

Bir süre sonra Esed rejimi Kuneytre ilindeki bölgeleri de ele geçirdi. Böylece Suriye'nin güneyinde muhaliflerin hiçbir hakimiyeti kalmadı. Bölgedeki muhalif güçlerin bir kısmı İdlib'e gitmeyi tercih ederken, bazıları da Esed rejimiyle uzlaşmayı seçti. Rusya aracılığında Esed rejimiyle uzlaşan muhaliflerin bir bölümü silah bıraktı. Bir bölüm muhalif ise Esed rejimine katılarak varlıklarını devam ettirdi.

Silahlı muhalefet taban kazandı

Ancak, af ve uzlaşı anlaşmalarına rağmen Suriye'nin güneyinde Esed rejiminin baskıları devam etti. Zorla askere alma, eski muhalif isimlere yönelik suikastlar, kaçırma gibi uygulamalar giderek arttı. Bu durum, Dera merkezli olmak üzere bölgede silahlı muhalefetin tekrar taban kazanmasına yol açtı.

Bölgede silahlı hücreler şeklinde yapılanan muhaliflerin resmi olarak kuruluşunu ilan ettiği ilk organizasyon ise, "Halk Direnişi" isimli grup oldu. Kasım ayının ortasında kurulan grup, Dera kırsalı merkezli olmak üzere geniş bir bölgede Esed rejimine karşı nokta saldırılar gerçekleştiriyor. Grup daha çok suikastlar, el yapımı patlayıcı saldırıları gibi saldırıları tercih ediyor. Özgür Suriye Ordusu bayrağını kullanan grup, şimdiye dek Neva, Sanameyn, Nafus, Karak el Şarki gibi yerleşimlerde saldırılar gerçekleştirdi.

Ebu Culeybib bölgede öldürülmüştü

Bölgede silahlı muhalefetin organize oluş sürecinin sıradan bir tepki mi yoksa organize bir muhalefet hareketi mi olduğu konusunda ise tartışmalar bulunuyor. Ancak gerek saldırıların gerçekleşme biçimi, gerekse "Halk Direnişi" adlı grubun açıklamaları, devam eden sürecin daha organize bir yapılanmanın işareti olduğunu gösteriyor.

Öte yandan, bölgedeki cihat yanlısı grupların da Dera'da Esed rejimi karşıtı faaliyetler organize ettiği biliniyor. Hurras ed Din grubunun önemli isimlerinden Ebu Culeybib el Ürdüni, Dera'da öldürülmüş, cihat yanlısı liderin ülkenin güneyinde Esed rejimine karşı askeri muhalefeti yeniden organize etmek için Dera'ya gittiği, bölgede bir süredir faaliyet yürüttüğü ifade edilmişti.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler