Suudi Arabistan Covid-19 nedeniyle Yemen'de ateşkes ilan etti

Suudi Arabistan Covid-19 nedeniyle Yemen'de ateşkes ilan etti

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri, koronavirüs salgını nedeniyle Yemen'de perşembe gününden itibaren 2 haftalık ateşkes ilan etti.

Koalisyon sözcüsü Turki el-Maliki tarafından yapılan açıklamada, "İki hafta sürecek ateşkesin bu perşembe başlayacağını açıklıyoruz. Husilerin bunu kabul etmesini bekliyoruz. Yemen'de bölgeyi Covid-19'a karşı mücadele için hazır hale getiriyoruz" denildi.

Maliki, bu ateşkesin, Yemen hükümetinin, Birleşmiş Milletler Yemen Özel Temsilcisi Martin Griffiths'in "Covid-19'un yayılmasını engellemek için" yaptığı ateşkes çağrısını kabul etme kararını desteklediğini ifade etti.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de, İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı Yemen hükümetine destek veriyor.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, 23 Mart'ta Yemen'de çatışan taraflara yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılması ihtimaline karşılık tüm saldırıları durdurma çağrısı yapmıştı. Yemen hükümeti ile Husiler de ateşkes çağrısına olumlu yanıt vermişti.

Dünya Sağlık Örgütü Yemen'de şu ana kadar herhangi bir Covid-19 vakası görülmediğini açıklarken salgının ülkeye yayılması halinde çok büyük bir insani krizin yaşanabileceği konusunda da uyarıda bulundu.

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.