1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Suudi Arabistan'dan 'İran'a baskı' çağrısı
Suudi Arabistan'dan 'İran'a baskı' çağrısı

Suudi Arabistan'dan 'İran'a baskı' çağrısı

Suudi Arabistan uluslararası topluma İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi için çağrıda bulundu.

A+A-

Suudi Arabistan, uluslararası topluma ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) İran’ın nükleer faaliyetlerinin denetlenmesi için çağrıda bulundu.

Suudi Arabistan’ın bu adımı ile İran tarafından bildirilmeyen nükleer faaliyetlerin yapılması için muhtemel bölgelerin belirleneceği ve İran’ın askeri amaçlarla kullanılabilecek teknolojileri geliştirmesinin önleneceği belirtildi.

Suudi Arabistan bu talebi, 10-14 Haziran tarihleri arasında Viyana’da düzenlenen, UAEK toplantısı öncesi sundu.

Viyana’daki uluslararası örgütün daimi üyesi Yahya Şerahili, bölge halklarının güvenlik, istikrar, barış ve kalkınma amacıyla işbirliği, güven artırma ve iyi komşuluk ihtiyaçları için nükleer silaha ihtiyaç duymadıklarını açıkladı.

Şerahili, uluslararası toplumun, düşmanlık politikası, genişleme ve hegemonyaya eğilimi, balistik füze testleri ve askeri gelişmeler göz önüne alındığında, "İran’ın bölge devletlerine karşı saldırgan tavrını" görmezden gelemeyeceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler