1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Tacikistan'da IŞİD'li mahkumların bulunduğu cezaevinde isyan: 32 ölü
Tacikistan'da IŞİD'li mahkumların bulunduğu cezaevinde isyan: 32 ölü

Tacikistan'da IŞİD'li mahkumların bulunduğu cezaevinde isyan: 32 ölü

Orta Asya ülkesi Tacikistan'da IŞİD üyeliğinden hüküm giymiş mahkumların bulunduğu yüksek güvenlikli bir hapishanede çıkan isyanda 3 gardiyan ile 29 mahkum öldü.

BBC Türkçe
A+A-

Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'nin doğusunda Vakhdat'taki yüksek güvenlikli cezaevinde çıkan isyanda, en az 32 kişi öldü.

Tacikistan Adalet Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre Vakhdat'taki cezaevinde, IŞİD üyeleri de dahil olmak üzere radikal gruplara mensup mahkumlar yatıyor.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, 5 mahkum ve 3 gardiyanın, Pazar akşamı çıkan isyan sırasında tutuklular tarafından öldürüldüğü, diğer mahkumların da güvenlik güçlerinin müdahalesinde öldüğü belirtildi.

AFP'nin haberine göre yetkililer, ölen en az 32 kişiden 24'ünün IŞİD mensubu olduğunu söyledi.

Bu ülkedeki son altı ayda ikinci ölümcül cezaevi isyanı.

Adalet Bakanlığı isyanın 19 Mayıs Pazar akşamı başladığını, bıçak ve keskin aletler taşıyan 30 mahkumun üç gardiyanı esir aldığını söyledi.

İsyanı başlatanların arasında Tacikistan özel kuvvetlerinde yarbay rütbesiyle görevliyken IŞİD'e katılan Gulmurad Halimov'un oğlu Bekruz Gulmurad da bulunuyor.

İsyanda ölenlerin kimlikleri medyaya açıklanmadı ancak yetkililer olayın kontrol altına alındığını ve bir soruşturmanın başlatıldığını açıkladı.

Yaklaşık 1.500 tutuklunun yattığı Vakhdat cezaevi, başkent Duşanbe'nin yaklaşık 17 km doğusunda.

Kasım ayında Tacikistan'ın kuzeyinde Kujand'daki maksimum güvenlikli cezaevinde 21 mahkum ve iki gardiyan çıkan isyanda ölmüştü. İsyanı IŞİD üstlenmişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler