1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Taliban: 3 ayda 7 binden fazla ABD ve Kabil hükümeti askeri öldürdük
Taliban: 3 ayda 7 binden fazla ABD ve Kabil hükümeti askeri öldürdük

Taliban: 3 ayda 7 binden fazla ABD ve Kabil hükümeti askeri öldürdük

Taliban, son üç ay içerisinde Afganistan'da düzenledikleri saldırılara dair bir rapor yayınladı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Taliban, son üç ay içerisinde Afganistan'da düzenledikleri saldırılara dair bir rapor yayınladı.

Harekete bağlı sosyal medya hesapları üzerinden servis edilen infografikte, Ağustos-Eylül-Ekim aylarında düzenlenen saldırılara ve sonuçlarına dair ayrıntılı bilgiler yer aldı.

Taliban tarafından yayınlanan rakamların ayrıntıları:

- Taliban, üç aylık dönemde toplam 4070 saldırı gerçekleştirdiğini, bunların 12'sinin ise "fedai eylemi" olduğunu belirtiyor.

Üç aylık süreçte 4070 saldırı, ülke çapında günlük yaklaşık 45 saldırıya denk geliyor.

- Yayınlanan rakamlara göre, üç aylık dönemde 85 yabancı asker öldürülürken, 43'ü de yaralanmış. Bu rakamlara paralı askerlerin de dahil olduğu tahmin ediliyor.

- Aynı dönem içerisinde öldürülen Kabil hükümetine bağlı asker, polis ve yerel milislerin sayısı 7239 iken, yaralananların sayısı ise 4314 olarak belirtilmiş.

- Üç aylık rakamlar günlük olarak ele alındığında, Afganistan'da Taliban saldırılarında günde yaklaşık 80 Kabil hükümeti askerinin ve 1 yabancı askerin öldüğü sonucuna varılıyor.

- Taliban, üç ay içerisinde toplam 1227 askeri aracın tahrip edildiğini ifade ediyor. Bunlar arasında pikaplar, askeri jeepler ve ABD yapımı Humvee zırhlı araçlar bulunuyor.

- Rakamlara göre 2 insansız hava aracı ve 2 askeri hava aracı da üç aylık dönemde düşürüldü.

- Taliban'ın yayınladığı rakamlara göre söz konusu dönemde 195 askeri araç ele geçirilirken, 2500 Kabil hükümeti askeri personeli de Taliban'a teslim oldu.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler