Taliban: Nangarhar'da IŞID'i bitirdik, Kabil hükümetine sığındılar

Taliban: Nangarhar'da IŞID'i bitirdik, Kabil hükümetine sığındılar

Taliban, Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar ilinde IŞİD'i tamamen yenilgiye uğrattığını ilan etti.

Taliban, Afganistan'ın doğusundaki Nangarhar ilinde IŞİD'i tamamen yenilgiye uğrattığını ilan etti.

Hareket, bir süredir bölgede IŞİD'e karşı operasyonlar yürütüyordu.

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından dün yapılan açıklamayla IŞİD'in bölgede tamamen mağlup edildiği duyuruldu.

"Ümmeti tekfir eden müfsit bir grup"

IŞİD'in "Sadece kendi takipçilerini Müslüman kabul eden ve Harici ataları gibi İslam ümmetinin geri kalanının neredeyse tamamını tekfir eden müfsit bir grup" olarak adlandırıldığı açıklamada, örgütün "Dünyada İslami hareketleri sekteye uğrattığı, binlerce Müslümanı öldürdüğü, çarşıları, camileri, eğitim merkezlerini, mabetlerini ve toplantılarını bombaladığı, tüm enerjisini Müslümanları katletmeye odakladığı" ifadelerine yer verildi.

Taliban, IŞİD'in Afganistan'da "işgalciler ve kukla rejim tarafından ülkede devam eden cihadı sabote etme amacıyla desteklendiğini" ifade etti.

Yapılan açıklamada Taliban, Afganistan'da IŞİD ortaya çıktığı günden beri, "ülkede devam eden cihadı korumak için" IŞİD'e karşı operasyonlar başlatıldığını ve IŞİD'in Hilmend, Zabul, Paktika, Gor ve Cevzcan'dan tamamen yok edildiğini dile getirdi.

Harekatın ayrıntıları

Açıklamada IŞİD'e karşı Nangarhar'da başlatılan operasyonlara dair ayrıntılar da aktarıldı.

Buna göre Nangarhar'da IŞİD'in varlık gösterdiği 7 ilçeyi de kapsayacak şekilde operasyonlar 20 Eylül tarihinde başlatıldı.

Yerel kaynaklar, harekata Taliban'ın özel birlikleri olan "Kırmızı Birim"in de katıldığını dile getirdi.

Nangarhar batısındaki Şirzad ilçesinden, doğudaki Açin'e kadar devam ettirilen saldırılarda Şirzad ilçesinde 17, Hogyani ilçesinde 35, Peçir Agam ilçesinde 12, Haske Mina (Dih Bala) ilçesinde 5, Kot ilçesinde 3, Spin Gar (Şinvar) ilçesinde 3, Açin ilçesinde 3 bölgenin kontrol altına alındığı ifade edildi.

Tollamda 78 bölgenin IŞİD'den ele geçirildiği ve bununla beraber IŞİD'in Nangarhar'daki varlığının son bulduğu açıklandı.

Harekata dair harita:

talibanisidnangarhar-001.jpg

Kontrol altına alınan bölgeler arasında Tora Bora bölgesinin de bulunduğu belirtildi.

Tora Bora, 2001 yılında ABD'nin Usame bin Ladin'i yakalamak için operasyon düzenlediği ve şiddetli çatışmalara sahne olan bir bölgeydi.

"IŞİD mensupları Kabil hükümetine sığındı"

Harekat kapsamında toplamda 193 IŞİD mensubunun öldürüldüğü, 130'unun yaralandığı, çok sayıda silah ve mühimmat, ulaşım ve lojistik amacıyla kullanılan at ve katır, araç ve motosikletin de ele geçirildiği belirtildi.

Kadın ve çocuklarla beraber 542 IŞİD mensubunun da, ellerindeki son bölge olan Açin ilçesinin Tahto bölgesinde Kabil hükümetine sığındıkları ifade edildi.

Taliban, IŞİD'e karşı harekatları sırasında ABD ve Kabil hükümetinin Taliban mevzilerini IŞİD'e destek amacıyla bombaladığını, IŞİD mensuplarına silah ve mühimmat desteği sağladığını ve kuşatılan IŞİD üyelerini kurtardığını dile getirdi.

Nangarhar'da IŞİD'in mağlup edilmesi sonucu, Afganistan'da IŞİD kontrolünde yalnızca Kunar ilinin bazı bölgeleri kalmış oldu. Bu ilde de Taliban'ın saldırıları devam ediyor.

IŞİD'in mağlup edilmesiyle Taliban'ın Afganistan doğusunda etkinliğini artıracağı tahmin ediliyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.