Taliban: İstanbul Zirvesi'ne katılmaya hazır değiliz

Taliban: İstanbul Zirvesi'ne katılmaya hazır değiliz

Taliban sözcüsü Muhammed Naim, İstanbul'da gerçekleştirilmesi planlanan Afganistan zirvesine katılmaya hazır olmadıklarını açıkladı.

Taliban sözcüsü Muhammed Naim, İstanbul'da gerçekleştirilmesi planlanan Afganistan barış süreci zirvesine katılmaya hazır olmadıklarını açıkladı.

TOLO News'in kendi kaynaklarına dayandırdığı habere göre, Taliban'ın Siyasi Sözcüsü Muhammed Naim, Türkiye'de 16 Nisan'da gerçekleştirilmesi planlanan zirveye katılım sağlama konusunda hazır olmadıklarını ifade etti.

Taliban tarafı daha önce yaptığı açıklamalarda, İstanbul'daki zirveye katılmak için ABD'nin Doha Anlaşması'ndaki taahhütlerini yerine getirmesi gerektiğini kaydetmiş,  imzalanan anlaşmaya göre, Mayıs ayına kadar ABD askerlerinin Afganistan'ı terk etmeleri gerektiğini belirtmişti.

Taliban kaynakları tarafından son yapılan açıklamada, İstanbul Zirvesi gündeminin belirsiz olduğu ifade edildi.

"Görüşmeler 1 hafta ertelendi"

Öte yandan Taliban'ın zirveye katılmama açıklamasının ardından Türkiye tarafının 16 Nisan'da gerçekleştirilmesi planlanan zirveyi bir hafta ertelediği iddia edildi.

Konuyla ilgili olarak zirve sahibi Türkiye tarafından resmi bir açıklama yapılmış değil.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.