1. HABERLER

  2. AFGANİSTAN

  3. Taliban: Kuşatma altındaki IŞİD'liler ABD tarafından tahliye edildi
Taliban: Kuşatma altındaki IŞİD'liler ABD tarafından tahliye edildi

Taliban: Kuşatma altındaki IŞİD'liler ABD tarafından tahliye edildi

Taliban, Afganistan'ın doğusunda ABD ve Kabil hükümeti güçlerinin IŞİD'e destek olduğunu öne sürdü.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Taliban, Afganistan'ın doğusunda ABD ve Kabil hükümeti güçlerinin IŞİD'e destek olduğunu öne sürdü.

Hareketin sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yapılan açıklamaya göre, ABD güçleri Afganistan'ın doğusunda yer alan Kunar ilinde IŞİD mensuplarının bölgeden tahliye edilmesine yardımcı oldu.

Mücahid, yaklaşık bir haftadır Taliban'ın Kunar ilinde IŞİD'e karşı operasyonlar yürüttüğünü, bölge halkının da Taliban'a destek olduğunu dile getirdi.

Sözcü, Kunar ilinin Nurgal ilçesinde bulunan Mezar Vadisi'ne sığınan IŞİD mensupları ve ailelerinin ABD helikopterleri ile bölgeden güvenli alanlara tahliye edildiğini ifade etti.

Zebihullah Mücahid açıklamasının sonunda "Afganistan'da IŞİD adı altında faaliyet gösterenler sivilleri, alimleri ve aşiret liderini öldürüyor, camileri, sivillerin toplanma yerlerini, yürüyüşleri ve diğer sivil alanları rastgele hedef alıyor. Bunlar Amerikan işgalcilerin kuklaları ve onlara mümkün olan her şekilde destek oluyorlar." ifadesine yer verdi.

ABD ve Kabil hükümeti daha önce de Afganistan'ın kuzeyindeki Cevzan ilinde Taliban'dan kaçan IŞİD mensuplarını helikopterlerle tahliye etmişti.

Tahliye anları kameralar tarafından kaydedilmişti.

Kaynak: Mepa News

instabanner.jpg

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler