Taliban NATO üssünü vurdu: En az 4 ölü

Taliban NATO üssünü vurdu: En az 4 ölü

Afganistan’ın başkenti Kabil’in kuzeyindeki Bagram Hava Üssü’nde şiddetli patlama meydana geldi.

Afganistan’ın başkenti Kabil’in kuzeyindeki Bagram Hava Üssü’nde siddetli patlama meydana geldi. NATO'dan yapılan açıklamada, patlayıcıyla düzenlenen saldırıda en az 4 kişinin öldüğü, 14 kişinin de yaralandığı duyuruldu.

Taliban'ın üstlendiği patlamanın meydana geldiği Bagram Hava Üssü sık sık örgütün saldırılarına hedef oluyor. İki hafta önce ABD askerleri Afganistan'ın Bagram Üssü'ne geri dönerken bombalı saldırının hedefi olmuştu.. Yapılan resmi açıklamaya göre, söz konusu saldırıda iki ABD askeri yaralanmıştı. Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit ise 12 ABD askerinin öldüğünü veya yaralandığını açıklamıştı.

Geçen yıl Aralık ayında da canlı bomba saldırısında altı Amerikan askeri öldürülmüştü.

Afganistan'ın Mezar-ı Şerif kentindeki Alman konsolosluğuna da Çarşamba günü bomba yüklü araçla saldırı düzenlenmiş, 4 kişi ölmüş, 70 ki,şi yaralanmıştı.

Saldırıyı üstlenen Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit ise saldırıyı Afganistan'ın kuzeyindeki Kunduz vilayetinde düzenlenen hava saldırılarına misilleme olarak düzenlediklerini iddia etti. Kunduz'da yaklaşık bir hafta önce NATO birlikleri tarafından Taliban'a yönelik düzenlenen hava saldırısında 30'dan fazla sivil yaşamını yitirmişti.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.