Taliban'dan ABD'nin Eylül ayında çekilme kararına karşı açıklama

Taliban'dan ABD'nin Eylül ayında çekilme kararına karşı açıklama

Taliban, ABD Başkanı Joe Biden'ın "Afganistan'dan Eylül ayında çekileceklerine" ilişkin ifadelerine karşı bir açıklama yayınladı.

Taliban, ABD Başkanı Joe Biden'ın "Afganistan'dan Eylül ayında çekileceklerine" ilişkin ifadelerine karşı bir açıklama yayınladı.

Biden dün yaptığı konuşmada Afganistan'daki askerlerini Mayıs ayında çekmeye başlayacaklarını, 11 Eylül tarihine kadar ülkedeki tüm askerlerini çekeceklerini söylemişti.

"Anlaşmanın ihlali anlamına gelir"

Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid tarafından yayınlanan açıklamada, Biden tarafından yapılan açıklamada Afganistan'dan çekilmenin kabul edilmesinin, ABD'nin meseleyi anladığını gösterdiği ifade edildi.

Açıklamada Taliban, ABD'nin ülkeden çekilmeyi birkaç ay ertelemesine ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

"- Bu karar Doha Anlaşması'nın açık bir ihlalidir ve anlaşmadaki taahhütlere uymamaktadır.

- Anlaşma Birleşmiş Milletler ve dünyadan birçok ülke ile organizasyonun temsilcilerinin huzurunda imzalandığından ve şu anda Amerika tarafından ihlal edildiğinden, anlaşmanın imzalanmasına şahitlik eden tüm ülke ve organizasyonların, Amerika'ya taahhütlerini yerine getirmesi ve belirlenen tarihte Afganistan'dan güçlerini çekmesi yönünde baskı uygulaması gerekmektedir.

-Anlaşmaya ve taahhütlere rağmen 10 günde 6 bin mahkumun serbest bırakılması sürecinin ilk aşamasının bile 6 aya uzatılması, Afganlar arası müzakereler başladıktan 3 ay sonra kalan tüm mahkumların serbest bırakılmaması, yaptırım listelerinin iptal edilmemesi, 1200'ü aşkın askeri ihlalin gerçekleştirilmesi ve son olarak askeri birliklerin çekilmesinin birkaç ay ertelenmesi; tüm bunlar dünyaya Amerika'nın güvenilmez olduğunu, vaat ve sözlerinde durmadığını göstermektedir."

"Biz anlaşmaya uyduk"

Taliban, kendilerinin anlaşmaya uyduğunu, Amerika'nın ise anlaşmayı ihlal ettiğini vurgulayarak, ortaya çıkacak sonuçlardan kendilerinin değil ABD'nin sorumlu olduğunu savundu.

Açıklamada ABD ve diğer yabancı güçler, savaşı uzatmak için bahane üretmekle suçlandı. Taliban, bu güçlere birliklerini Afganistan'dan bir an önce çekme çağrısı yaptı.

Taliban, bağımsız ve İslami bir sistem kurmaktan taviz vermeyeceklerini ifade etti.

Doha Anlaşması ve ABD'nin çekilme süreci

ABD ile Taliban arasında 29 Şubat 2020 tarihinde imzalanan anlaşma kapsamında, ABD ülkedeki askerlerini çekmeye başladı.

2020 Haziran ayı ortasında ABD, Afganistan'daki askerlerinin sayısını 8 bin 600 civarına düşürdü.

Temmuz ortasında ise ABD, anlaşma kapsamında Hilmend, Uruzgan, Paktika ve Lağman vilayetlerinde bulunan toplam 5 büyük askeri üssü kapatmıştı.

15 Ocak tarihinde ABD Afganistan'daki asker sayısını 2 bin 500'e düşürdü.

Anlaşma imzalandığı dönemde ABD'nin ülkede yaklaşık 13 bin askeri bulunuyordu.

Anlaşmadaki hükümler

ABD ile Taliban arasında imzalanan anlaşmada, ABD ülkeden 14 ay içerisinde çekileceğini taahhüt etmişti.

Bu kapsamda ABD'nin 2021 yılı Mayıs ayına kadar ülkeden çekilmesi gerekiyor.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.