Taliban'dan istihbarat merkezine bombalı saldırı

Taliban'dan istihbarat merkezine bombalı saldırı

Afganistan'da Kabil hükümeti güçlerini hedef alan saldırıda onlarca askerin öldüğü ve yaralandığı bildirildi.

Afganistan'ın güneyinde yer alan Gazni ilinde Taliban Kabil hükümeti ordu ve istihbarat güçlerini hedef aldı.

Yerel kaynakların aktardığı bilgilere göre, Gazni şehri merkezinde, Kabil hükümeti ordu güçleri ve istihbarat servisi tarafından kullanılan askeri üs, sabah saatlerinde bomba yüklü bir araçla hedef alındı.

Taliban'ın hükümet güçlerinden ele geçirdiği bir Humvee tipi askeri araçla gerçekleştirdiği belirtilen saldırıda askeri üs büyük oranda tahrip olurken, onlarca asker de öldü ve yaralandı.

Taliban'dan açıklama

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Taliban Sözcüsü Zebihullah Mücahid, üsse yönelik düzenlenen saldırının sorumluluğunu üstlendi.

Mücahid tarafından yapılan açıklamada, üssün içerisindeki onlarca askeri aracın tahrip olduğu, en az 56 askerin öldüğü, 42 askerin de yaralandığı öne sürüldü.

Açıklamada aynı zamanda, saldırıda üssün komutanı Nekibullah Arguni'nin de öldüğü kaydedildi.

Taliban, saldırının Kabil hükümetinin savaş ilanına ve sivillere yönelik saldırılarına bir cevap olarak gerçekleştirildiğini ifade etti.

Hareket son dönemde Kabil hükümetine yönelik saldırılarının şiddetini artırmış durumda. Bu kapsamda özellikle Kabil hükümetine ait ordu ve istihbarat üsleri hedef alınıyor.

Kaynak: Mepa News

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.