1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Tatile gidiyorum demişti: Türkmenistan devlet başkanının öldüğü iddiası
Tatile gidiyorum demişti: Türkmenistan devlet başkanının öldüğü iddiası

Tatile gidiyorum demişti: Türkmenistan devlet başkanının öldüğü iddiası

Günlerdir ortalarda görünmeyen Türkmenistan devlet başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un hayatını kaybettiği iddia ediliyor.

A+A-

İsminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, daha önce böbrek yetmezliği nedeniyle ameliyat olduğunu söylediği Türkmenistan devlet başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un aynı hastalıktan ölmüş olabileceğini aktardı.

Türkmenistan'in Rusya Büyükelçiliği'nden Rus haber ajansı TASS'a yapılan açıklamada, Berdimuhamedov'un öldüğü haberi yalanlandı ancak devlet başkanının 15 Temmuz 'dan bu yana nerede olduğuna dair bir açıklama yapılmadı. En son 15 Temmuz'da kameralar karşısına çıkan Berdimuhamedov, torunlarıyla kedi severken görüntülenmiş ve kitap yazmak için tatile çıkacağını duyurmuştu.

Türkmen lidere yakınlığı ile bilinen bazı iş adamları da çeşitli Rus medyasına Türkmen liderin öldüğü yolunda iddialar paylaştı.

Türkmen başı olarak bilinen Saparmurat Niyazov'un 2006'da haftalar öncesinden iddia olarak ortaya atılan ölüm haberi önce yalanlamış ardından resmi açıklama ile doğrulanmıştı.

Türkmenistan'in komşu ülkelerinden Özbekistan'da da eski devlet başkanı İslam Kadirov'un 2016 yılındaki ölümü önceden iddia olarak ortaya atılmış, Kadirov'un ölümü haftalar sonra açıklanmıştı.

Freedom House adlı düşünce kuruluşunun geçen yılki raporuna göre Türkmenistan siyasi ve sivil özgürlükler alanında dünyanın "en kötü" ülkeleri arasında yer aldı.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler