1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. TBMM'deki 4 partiden ortak açıklama: ABD Gülen'i iade etmeli
TBMM'deki 4 partiden ortak açıklama: ABD Gülen'i iade etmeli

TBMM'deki 4 partiden ortak açıklama: ABD Gülen'i iade etmeli

AK Parti, CHP, MHP ve İYİ Parti, Türkiye Büyük Millet Meclisi grupları ortak bir açıklama yaparak 'Fetullah Gülen ve FETÖ mensuplarının Türkiye'ye en yakın zamanda iade edilmeleri için gerekli adımların atılması' çağrısında bulundu.

A+A-

AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay ve İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın imzasıyla 4 parti ortak bir açıklama yayımladı.

Açıklamada, "Fetullah Gülen'in ve terör örgütünün diğer yöneticilerinin adalet önünde hesap vermeleri için Türkiye'ye iade edilmeleri yönündeki adalet kurumlarının müteaddit taleplerine bugüne kadar olumlu yanıt verilmemiş olması kabul edilemez." denildi.

Ortak açıklamada ayrıca "Türk milletinin egemen iradesini ve demokratik kazanımlarını korumak uğruna verilen mücadeleye" vurgu yapılarak, darbe girişiminde hayatını kaybeden 251 kişinin ve binlerce gazinin minnetle anıldığı eklendi.

ABD makamlarının Gülen'e karşı harekete geçmemesinin Türkiye ile ABD arasındaki güven ilişkisini olumsuz etkilediği yorumunun paylaşıldığı açıklamada, "Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin demokrasiye, temel insan haklarına ve özgürlüklere yönelik sarsılmaz inancına sahip çıkmaya devam edecektir. Meclisimizde bulunan dört parti grubunun, evrensel değerler temelinde FETÖ'ye karşı ortak tavrının, başta ABD olmak üzere tüm dost ve ortaklarımız tarafından dikkate alınmasını bekliyor, Fetullah Gülen ve FETÖ mensuplarının Türkiye'ye en yakın zamanda iade edilmeleri için gerekli adımların atılması çağrısında bulunuyoruz." dendi.

haber-altliklari.jpg

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler