1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Ticaret savaşları: ABD ve Çin'in ek vergileri yürürlüğe girdi
Ticaret savaşları: ABD ve Çin'in ek vergileri yürürlüğe girdi

Ticaret savaşları: ABD ve Çin'in ek vergileri yürürlüğe girdi

ABD ve Çin birbirlerinden ithal aldıkları ürünlere yeni koydukları gümrük vergilerini Pazar günü itibariyle yürürlüğe koydu.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD Başkanı Donald Trump 112 milyar dolar değerinde Çin ithal ürününe yüzde 15 vergi konulması kararı almıştı. Bu, ABD'li tüketicilerin bazı gıda, spor malzemesi, spor giyim ürünü, müzik enstrümanları ve mobilyaya daha fazla para ödeyecekleri anlamına geliyor.

Öte yandan Pekin de Çin'e gönderilen 75 milyar dolar değerinde ABD ürününe yüzde 5 ila 10 gümrük vergisi uygulamaya başladı.

Trump Cuma günü vergilerin ertelemeyeceğini ve yürürlüğe gireceğini açıklamıştı. Vergilerin yürürlüğe girmesiyle Trump, “Çin’in bize daha fazla kazık atmasına izin veremeyiz” dedi.

Bu ayın ilerleyen günlerinde iki ülke temsilcilerinin Washington’da bir araya gelip ticaret konusunu masaya yatırması bekleniyor. Bununla birlikte iki tarafın pozisyonlarında geri adım atacaklarına dair bir belirti yok.

Yüzlerce ABD'li şirket Trump’a vergi artışları konusunda şikayette bulundu ancak Trump bu konuda şirketlerin suçlanması gerektiği düşüncesinde.

1 Ekim’den itibaren de Trump 250 milyar dolar değerindeki Çin ürününe yüzde 25’le yüzde 30 oranında vergi uygulama kararı almıştı.

Aralık ayında planlanan vergiler de yürürlüğe girdiğinde Amerika’ya ulaşan 550 milyar dolar değerinde bütün Çin ürünleri vergilenmiş olacak.

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler