1. HABERLER

  2. ASYA

  3. Ticaret savaşları Çin'i etkiledi: Son 27 yılın en düşük büyüme oranı
Ticaret savaşları Çin'i etkiledi: Son 27 yılın en düşük büyüme oranı

Ticaret savaşları Çin'i etkiledi: Son 27 yılın en düşük büyüme oranı

Dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olan Çin'de, ekonomide büyüme ikinci çeyrekte yüzde 6,2’ye gerileyerek son 27 yılın en düşük seviyesini gördü.

BBC Türkçe
A+A-

Haziran ayında sona eren ikinci çeyrekte Çin ekonomisinin büyüme oranı yüzde 6,2 oldu. Bu rakam, 1990'lı yıllarından başından bu yana Çin ekonomisinde kaydedilen en düşük büyüme oranı. İlk çeyrekte ise Çin ekonomisinin büyüme oranı yüzde 6,4 olarak kaydedildi.

Ülkede 2019 yılı büyüme hedefi de son 30 yılın en düşüğü olarak yüzde 6,0-6,5 olarak belirlenmişti.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin büyümesinin yavaşlamasında, Çin ile ABD arasındaki ticaret savaşının küresel ticarete etkisinin de rol oynadığı belirtiliyor.

Bu yılın başında Pekin, ekonomiyi güçlendirmek için harcamaları artırmış ve vergide milyarlarca dolarlık indirime gitmişti. Çin ayrıca, bankaların zorunlu rezerv seviyelerini de azalttı.

Çin ile ABD, Japonya'daki G20 zirvesinde ticaret görüşmelerine devam etme kararı alsa da iki ülke ürünlerine karşılıklı milyarlarca dolarlık gümrük vergisi uyguluyor. İş dünyasını zora sokan ticaret savaşı küresel ekonomiyi de gölgeliyor.

facebanner.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler