1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Trabzon'da 'Kürdistan' yazılı atkıları sebebiyle dövülen turistlere sınır dışı
Trabzon'da 'Kürdistan' yazılı atkıları sebebiyle dövülen turistlere sınır dışı

Trabzon'da 'Kürdistan' yazılı atkıları sebebiyle dövülen turistlere sınır dışı

Trabzon Uzungöl'de üzerinde 'Kürdistan' yazılı olan atkıları nedeniyle dövülen turistler sınır dışı edildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Trabzon'da Kürdistan yazılı atkıyla fotoğraf çektirmek isteyen turist grubu, çevredekilerin saldırısına uğradı. Trabzon Valiliği, turist grubundan gözaltına alınan 9 kişinin sınır dışı edileceğini duyurdu.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY), Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl’e gelen turistler, Kürdistan yazılı atkıyla fotoğraf çektirmek isterken, çevredeki bir grubun saldırısına uğradı. Kadın ve çocukların da bulunduğu 50 kişilik turist grubundan 9 kişi gözaltına alındı.

Yazılı açıklama yapan Trabzon Valiliği, saldırıya maruz kalan IKBY’den 9 turistin gözaltına alındığını duyurdu.

Valilikten yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“İlimiz Çaykara ilçesi Uzungöl mahallesinde bugün 11:00 sularında Kuzey Irak’tan bölgemize gezi amacıyla gelen 50 kişilik Irak uyruklu gruptan 9 kişi, üzerinde Kürdistan yazılı atkı ile fotoğraf çekildikleri sırada yöre halkı tarafından kendilerine tepki gösterilerek kısa süreli arbede yaşanmıştır. Olaya kolluk kuvvetlerimiz tarafından müdahale edilerek vatandaşlarımız sakinleştirilmiş ve durum kontrol altına alınmıştır. Olayla ilgili olarak Çaykara Cumhuriyet Savcılığınca 9 Irak uyruklu şahıs hakkında gözaltı işlemi yapılarak adli tahkikata başlanılmıştır.”

Valilik ikinci bir açıklamayla, gözaltındaki 9 kişinin, sınırdışı edilmek üzere ilgili birimlere teslim edildiğini duyurdu. Valilik açıklamasında "Kuzey Irak’tan gezi amacıyla,ilimiz Çaykara/Uzungöl Mahallesine gelen gruptan 9 kişinin “Kürdistan” yazılı atkı ile fotoğraf çekinmeleri nedeniyle çıkan olayla ilgili soruşturma başlatılmış olup,ifadeleri alınan şahıslar sınırdışı edilmek üzere ilgili birimlere teslim edilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Trabzon Cumhuriyet Başsavcılığının Twitter hesabından yapılan açıklamada, Uzungöl’de “Kürdistan” yazılı atkı ile fotoğraf çektiren 9 Irak vatandaşının sınır dışı edileceği bildirildi.

twtcanli.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.