1. HABERLER

  2. ORTADOĞU

  3. Trump: İran'a karşı askeri harekat olasılığı hep var
Trump: İran'a karşı askeri harekat olasılığı hep var

Trump: İran'a karşı askeri harekat olasılığı hep var

ABD Başkanı Donald Trump, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile konuşmaya hazır olduğunu, ancak İran'a karşı askeri bir harekat olasılığının da her zaman masada olduğunu söyledi.

Amerika'nın Sesi
A+A-

ABD Başkanı Donald Trump İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile konuşmaya hazır olduğunu ancak İran’a karşı her zaman askeri bir adım atılması olasılığının olduğunu belirtti.

İngiltere’ye resmi ziyareti sırasında İngiliz televizyonu ITV’ye kapsamlı bir röportaj veren Başkan Trump, “Ben ilk göreve geldiğimde İran son derece düşmanca davranan bir yerdi. O dönem dünya üzerindeki bir numaralı terörist devletti ve muhtemelen belki şu an da öyleler” dedi.

İran’a karşı askeri adım atmak zorunda kalıp kalmayacağı sorusuna da “Her zaman öyle bir ihtimal var. İstiyor muyum? Hayır. Tercih etmem. Ama her zaman bir ihtimal var” dedi. Trump İran Cumhurbaşkanı Ruhani ile konuşmaya hazır olup olmadığı yönündeki soruya da “Tabii ki. Konuşmayı tercih ederim” yanıtını verdi.

ABD Başkanı Trump Savunma Bakanlığı'ndaki (Pentagon) kurmaylarına İran ile savaş istemediğinin mesajını vermiş ancak İran konusunda Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton herhangi bir delil sunmadan İran Körfezi’nde petrol tankerlerinin hedef alındığı patlamaların arkasında İran’a ait mayınların olduğunu savunmuştu.

Pazar günü ise ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Trump yönetiminin İran ile önkoşulsuz görüşebileceğini söylemişti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler