1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Trump'ın eski avukatından 'anketlerde manipülasyon' itirafı
Trump'ın eski avukatından 'anketlerde manipülasyon' itirafı

Trump'ın eski avukatından 'anketlerde manipülasyon' itirafı

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, Trump'ın ekibinin seçim kampanyasından önce anket notları için manipülasyon girişiminde bulunduğunu öne sürdü.

Deutsche Welle
A+A-

ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen, 2016 yılındaki başkanlık seçiminden önce anket sonuçlarının Trump lehine manipüle etmeye çalışıldığını bildirdi. Cohen Trump'ın sosyal medya platformundaki kullanıcı isimleri altında Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Wall Street Journal gazetesinin 'kamuoyu araştırması sonuçlarıyla oynandığına' dair haberinin doğru olduğunu ve bunu 'Trump'ın ekibinin isteği üzerine yaptığını' duyurdu.

Cohen 'bunu hak etmeyen birine körü körüne sadakat gösterdiği için pişman olduğunu' mesajına ekledi.

Söz konusu anketler ön seçim kampanyasının başlamasından önce 2014 ve 2015 yıllarında yapılmıştı. CNBC televizyonunun 'en önemli 100 iş insanı' anketinin manipüle edilmesine çalışılmış ancak Trump ilk 100 arasına girememişti. Cumhuriyetçi Parti'nin muhtemel başkan adaylarının sorulduğu 2015 yılındaki ikinci ankette ise Donald Trump 5'inci sırada yer almıştı. 

Gazetenin haberine göre Cohen iki internet anketinin sonuçlarını Trump lehine değiştirmesi için bir şirkete sipariş verdi ve şirketin kurucusuna 50 bin dolar önerdi. Ancak şirket sahibine sadece 12 bin ile 13 bin dolar arasında bir ücret ödenmiş ve bir de ünlü Brezilyalı bir sporcunun kullandığı boks eldivenleri hediye edildiğine yer verildi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler