1. HABERLER

  2. AMERİKA

  3. Trump'tan İran'a gözdağı: Bedelini ağır ödersiniz
Trump'tan İran'a gözdağı: Bedelini ağır ödersiniz

Trump'tan İran'a gözdağı: Bedelini ağır ödersiniz

İran'a karşı uyarıda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, Tahran’ın 'saldırı niteliğinde herhangi bir şey yapması' halinde bunun bedelini ağır şekilde ödeyeceği tehdidinde bulundu.

Amerika'nın Sesi
A+A-

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) içerisindeki emirliklerden biri olan Fuceyre yakınlarında dört ticari tankerin sabote edildiğinin açıklanmasının ardından ABD Başkanı Donald Trump, Tahran’a karşı yeni bir sert uyarıda bulundu. Trump, Tahran’ın “saldırı niteliğinde herhangi bir şey yapması” halinde bunun bedelini ağır şekilde ödeyeceğini söyledi.

Trump, Oval Ofis’te Macaristan Başbakanı Viktor Orban'la yaptığı görüşmenin ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Petrol tankerlerine BAE açıklarında düzenlenen saldırının sorulması üzerine Trump, “Eğer bir şey olursa bu İran için çok büyük bir sorun olur” dedi.

Saldırıya uğrayan tankerlerden ikisi Suudi Arabistan’a diğer ikisiyse BAE’ye ait. Fuceyre, dünyanın en büyük yakıt nakliyat merkezlerinden olan Hürmüz Boğazı’nın hemen çıkışında yer alıyor.

Saldırının ayrıntıları net değil ancak Reuters'ın geçtiği bir habere göre, Amerikan istihbaratı hakkında bilgi sahibi bir ABD'li yetkili, ABD'nin İran'dan şüphelendiğini ama henüz ellerinde bunu doğrulayacak bir delil olmadığını söyledi.

BAE saldırı sonrasında Fuceyre limanında faaliyetlerin aksamaya uğramadığını, saldırılarda yaralanan kimse de bulunmadığını belirtti.

Bölge son dönemde ABD ve İran arasında tansiyonun yükseldiği ve ABD'nin uçak gemisi ve bombardıman uçaklarını sevk ettiği bir alan.

Bu ayın başında ABD Denizcilik Dairesi yaptığı bir açıklamayla, İran’ın Ortadaoğu’da petrol tankerlerini ve ticari gemileri hedef alabileceğine yönelik bir uyarıda bulunmuştu.

İran Dışişleri Bakanlığı da Fuceyre kıyısı yakınlarında tankerlere yönelik saldırıları kaygı verici ve korkunç olarak nitelendirdi ve olayın araştırılmasını istedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Hakaret içeren ve imla kurallarına dikkat edilmeden yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler