1. HABERLER

  2. KUZEY AFRİKA

  3. Tunus: Kays Said rejimi siyasileri askeri mahkemelerde yargılıyor
Tunus: Kays Said rejimi siyasileri askeri mahkemelerde yargılıyor

Tunus: Kays Said rejimi siyasileri askeri mahkemelerde yargılıyor

Tunus'un feshedilmiş parlamentosunda milletvekli olan 4 kişi güvenlik güçlerine saldırdıkları iddiasıyla hapis cezasına çarptırıldı.

A+A-

Tunus'un feshedilmiş parlamentosunda milletvekli olan 4 kişi güvenlik güçlerine saldırdıkları iddiasıyla hapis cezasına çarptırıldı.

Askeri mahkeme, geçtiğimiz yıl Tunus havalimanında bir kadının seyahat etme hakkını engelledikleri iddiasıyla güvenlik güçlerine saldırdıkları iddia edilen Kerame Partisi lideri Seyfeddin Mahluf ve diğer üç parti üyesi hakkında hapis cezasını onadı.

Parti üyelerinin suçlamaları reddettiği kararda, askeri mahkeme, Mahluf ve Nidal Sudi için 5 ay, Muhammed Afas ve Meher Zid için ise 3 ay hapis cezası verdi.

Nahda Partisinin lideri ve Eski Tunus Halk Temsilcileri Meclisi Başkanı Raşid Gannuşi, davayla ilgili açıklamasında, "kararın diktatörlüğü pekiştirdiğini" savundu.

Gannuşi "Darbe yönetimi, farklı görüşleri bastırmak amacıyla yargılamaları artırdı." dedi.

Temmuz 2021'de Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, Başbakan Hişam el-Meşişi'yi görevden almış ve meclisin yetkilerini feshetmişti. Tunus muhalefeti Said'in bu hareketini 'darbe' olarak nitelendirmişti.

Hukuk profesörü olan Said, 2019 yılında yolsuzlukla mücadele ve devleti yeniden yapılandırma vaadiyle bağımsız aday olarak katıldığı cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanmıştı. Aynı yıl yapılan parlamento seçimlerinden ise İslamcı Nahda Hareketi birinci çıkmıştı.

Said'in hükümete yönelik müdahalesinden bu yana birçok siyasetçi ve iş adamı, yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
2 Yorum
İlgili Haberler