1. HABERLER

  2. KUZEY AFRİKA

  3. Tunus Cumhurbaşkanı Said 'tek adam' rejimini pekiştiriyor
Tunus Cumhurbaşkanı Said 'tek adam' rejimini pekiştiriyor

Tunus Cumhurbaşkanı Said 'tek adam' rejimini pekiştiriyor

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said 57 yargıcı görevden aldı.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

Tunus'ta Cumhurbaşkanı Kays Said'in yayınladığı kararnameyle 57 yargıç görevden alındı.

Ülkede 57 yargıcın görevden alınmasına ilişkin Cumhurbaşkanlığı kararnamesi resmi gazetede yayınlandı.

Cumhurbaşkanı Said, ülkede "yolsuzluk ve terör konularında soruşturmaları engelleyerek yargının önünü tıkamakla" suçladığı yargıçlar hakkında yakında bir kararname duyuracağını bildirmişti. Televizyonda yaptığı konuşmada "yargıyı defalarca uyardığını ve ona kendi kendini temizleme fırsatı verdiğini" söylemişti.

Görevden alınan yargıçlar arasında feshedilen Yüksek Yargı Konseyi'nin başkanı Yusuf Buzakir de bulunuyor. Yüksek Yargı Konseyi 2011 yılındaki devrimden bu yana yargı bağımsızlığının temel garantisi olan kurum olarak kabul ediliyordu.

Said'in konseyi feshi yargıya müdahale olarak yorumlanmıştı.

Görevden alınan bir diğer önde gelen yargıç da Ennahda Partisi'ne yakın olmakla ve ona karşı açılan davaları engellemekle eleştirilen Beşir Akremi oldu. Fakat hem Ennahda hem de Akremi bu iddiaları reddediyor.

Ülkedeki siyasi kriz ve Yüksek Yargı Konseyinin feshi

Said'in 25 Temmuz 2021'de açıkladığı olağanüstü kararlar, ülkede bir tür "istisnai durum" oluşmasına yol açtı.

Meclisin çalışmalarını donduran ve milletvekili dokunulmazlıklarını kaldıran Said, 22 Eylül 2021'de yeni kararnamelerle yetkilerini genişleterek yürütme organını tamamen kendine bağladı.

Tunus'ta bazı kesimler, Said'in kararlarını "darbe" olarak nitelendiriyor ve ülkenin demokrasiden uzaklaştığını savunuyor.

Cumhurbaşkanı Said, 7 Şubat'ta, Başbakan Necla Buden ile gerçekleştirdiği görüşmede, Yüksek Yargı Konseyinin feshedildiğini duyurmuştu.

Said, "Yüksek Yargı Konseyi feshedildi ama ben yargıya asla dokunmayacağım. Çözüm için bu kararı almak zorunluluk haline gelmişti." ifadelerini kullanmıştı. Feshedilen Yüksek Yargı Konseyi ise ülkedeki tek yasal yargı otoritesi olduğunu, bunun dışında oluşturulacak yargı organlarının yasal bir dayanağının bulunmayacağını açıklamıştı.

Tunus Cumhurbaşkanlığından 12 Şubat’ta yapılan açıklamada, Yüksek Yargı Konseyinin feshi ve yeni bir konseyin oluşturulmasını içeren kararnamenin Cumhurbaşkanı Said tarafından imzalandığı duyurulmuştu.

Kaynak: Euronews

twtbanner-001.jpg

Etiketler :

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler