Türk yetkili: ABD'den S-400 yaptırımı beklemiyoruz

Türk yetkili: ABD'den S-400 yaptırımı beklemiyoruz

ABD'nin başkenti Washington'da konuşan üst düzey bir Türk yetkili, ABD'nin S-400 alımı konusunda 'yaptırım uygulamasının beklenmediğini' söyledi.

Reuters'a konuşan üst düzey bir Türk yetkili, ABD'nin S-400 alımı konusunda "yaptırım uygulamasının beklenmediğini" söyledi. Aynı yetkili, buna gerekçe olarak da, ABD Başkanı Donald Trump'ın füze savunma sisteminin neden alındığı konusunda daha fazla bilgiye sahip olmasını gösterdi.

Washington'da ajansa konuşan yetkili, "Benim beklentim, bunun (yaptırımlar) uygulanmayacağı yönünde. Trump, S-400 alımı noktasına nasıl vardığımız noktasında, tüm hikayeyi anlamış durumda" dedi.

Reuters, Türk yetkilinin açıklamaları konusunda yorum istenen Beyaz Saray'dan henüz yanıt gelmediğini de bildiriyor.

ABD'den son olarak Hazine Bakanı Steven Mnuchin, yaptırım uygulama konusunu değerlendirmeye devam ettiklerini ancak henüz bu konuda alınmış somut bir karar olmadığını söylemişti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise geçen Cuma günü Reuters haber ajansına verdiği röportajda, ABD Başkanı Donald Trump ile Patriot alımı konusunu Eylül ayı içerisinde görüşeceğini kaydetmişti.

ABD, S-400 alımının kesinleşmesi sonrası, karşılık olarak, F-35 savaş uçağı eğitimi alan Türk pilotlara yenilerinin eklenmemesini kararlaştırmıştı. Mart 2020 itibarıyla da Türkiye'nin üretim zincirinden çıkarılmasının planlandığı duyurulmuştu.

uygulamabanner.jpg

İlgili Haberler
Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.