1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye Muhammed Dahlan'ı terör listesine ekledi
Türkiye Muhammed Dahlan'ı terör listesine ekledi

Türkiye Muhammed Dahlan'ı terör listesine ekledi

İçişleri Bakanlığınca, arama ve yakalama kaydı bulunan Filistin asıllı Muhammed Dahlan'ın terörden arananlar listesinde kırmızı kategoriye eklendiği bildirildi.

Mepa News | Haber Merkezi
A+A-

İçişleri Bakanlığınca, arama ve yakalama kaydı bulunan Filistin asıllı Muhammed Dahlan'ın terörden arananlar listesinde kırmızı kategoriye eklendiği bildirildi.

İçişleri Bakanlığından yapılan son dakika açıklamasına göre "Muhammed Dahlan ile 4 kırmızı, 3 turuncu, 2 gri olmak üzere toplam 9 örgüt mensubu daha arananlar listesine eklendi." denildi.

Üst düzey isimleri ihbar edenlere 10 milyon TL'ye kadar ödül verilebilecek.

Muhammed Dahlan kimdir?

Dahlan çocukluğunu Gazze’deki bir mülteci kampında geçirdi. 80’lerdeki intifada döneminde siyasi arenada ismini duyurdu.

1990’lı yıllarda Filistin Otoritesi’nin Gazze’deki güvenlik sorumlusu olarak çalıştı. 1995 ve 1996 yıllarında Hamas’a yönelik sert operasyonları yöneten isimdi. Daha sonraları ABD Başkanı George W. Bush ile görüşecek düzeyde CIA ile üst düzey bağlantılar kurdu. Eski CIA başkanı George Tenet ile defalarca bir araya geldi. Dahlan’ın adı bir dönem Filistin Otoritesi’nin liderliği için anıldıysa da, 2007 yılında aynı organizasyon tarafından rüşvet almakla, Hamas tarafından da CIA ve İsrail ile işbirliği yapmakla suçlandığı için popülaritesi bir anda yerle bir oldu.

Vatansız bir adam olarak, Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) kaçtı. Burada Abu Dabi’nin gerçek hükümdarı olarak bilinen veliaht prens Muhammed bin Zayid en Nahyan’ın en yakın danışmayı olmayı bir şekilde başardı. Dahlan ile tanışıklığı olan eski bir CIA yetkilisinin, “BAE’nin Dahlan’ı pitbulu yapmak üzere sahiplendiğini” söylediği belirtilmektedir.

Kaynak: Mepa News

twtbanner-001.jpg

HABERE YORUM KAT

UYARI: Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Mepa News, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Her bir yorum 600 karakterle (boşluklu) sınırlıdır.
İlgili Haberler